Uwaga na mężczyzn podszywających się pod kominiarzy

23.01.2019

Na Sądecczyźnie pojawili się oszuści. Tym razem podają się za kominiarzy i chodzą od domu do domu oferując czyszczenie i przegląd kominów. Z relacji naszego słuchacza wynika, że mężczyźni podający się za kominiarzy pojawili się na terenie gminy Kamionka Wielka. Najprawdopodobniej wykorzystują oni sezon grzewczy i apele służb, żeby zadbać o przewody kominowe.

– Był to mężczyzna w wieku około 40 lat. Nie miał kasy fiskalnej, nie miał identyfikatora. Jedyne co posiadał, to plik blankietów potrzebnych do wypisania rachunku. Dodatkowo na dokumencie nie było żadnego numeru porządkowego, mężczyzna nie chciał wystawić jego kopii – tłumaczy słuchacz.

Zgodnie z przepisami, czyszczenie komina w domu może przeprowadzić właściciel i należy to robić przynajmniej raz w roku. Jednak zaświadczenie o przeglądzie przewodów kominowych wydają mistrzowie kominiarscy.

Jest nim między innymi Tomasz Szołdrowski, który przekonuje, że można bardzo łatwo zweryfikować osobę, która podaje się za kominiarza. – Jeżeli mistrzowie kominiarscy są zrzeszeni w różnych stowarzyszeniach, to mają swoje identyfikatory. Są też mistrzowie, którzy nie są zrzeszeni, jednak zazwyczaj mają przy sobie dyplom i pieczątkę potwierdzającą kwalifikacje. 

Od początku roku sądeccy strażacy interweniowali przy ponad 30 pożarach. W większości przypadków paliła się sadza w kominie. – W kilku przypadkach gaszenie takich pożarów zajęło kilka godzin. Nie pomagała kula kominiarska, sprzęt pożarniczy czy nawet grube metalowe pręty, wprowadzane do komina. W jednym przypadku skończyło się rozkuwaniem ściany, tak by znaleźć źródło ognia –  tłumaczy Paweł Motyka, zastępca komendanta PSP w Nowym Sączu.

Zaniedbany i zniszczony komin może również spowodować ulatnianie się w domu tlenku węgla. Po ostatnim pożarze sadzy w kominie w Wielogłowach, aż 5 osób trafiło do szpitala z objawami zatrucia czadem.

Choć komina nie musi czyścić kominiarz i możemy zrobić to we własnym zakresie, to już protokół z takiej kontroli i czyszczenia może wystawić tylko mistrz kominiarski. Taki dokument jest wymagany przez większość firm ubezpieczeniowych, gdy po pożarze lokatorzy chcą dostać odszkodowanie.

W większości przypadków osoby podające się za kominiarzy i chodzące od domu do domu, nie mają uprawnień do wystawienia takich dokumentów. Mistrzowie kominiarscy podkreślają też, że czasem winni są sami mieszkańcy, którzy w ramach oszczędności nie chcą wystawienia takiego dokumentu lub proszą o jego wystawienie bez przeprowadzenia kontroli i czyszczenia.

Posłuchaj:
Słuchacz
Paweł Motyka
Tomasz Szołdrowski
Mieszkańcy
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo - Bogusław Kamiński
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN