Uwaga na niewybuchy

23.05.2018

W lasach okolicach Dębna podczas spacerów warto uważać nie tylko na kleszcze. W tym miejscu nadal łatwo się jest natknąć na pamiątki z czasów II wojny światowej – zazwyczaj są to miny przeciwpiechotne lub inne pociski.

Nie brakuje też amatorów wrażeń, którzy na własną rękę szukają niewybuchów. – To zardzewiała śmierć – alarmują policjanci.

Śmiertelnie groźnych znalezisk w lasach w okolicach Dębna jest bardzo wiele. Choć od zakończenia II wojny światowej minęły całe dekady, to saperzy co roku wywożą z lasów różnego typu amunicję. – Podczas akcji rozminowywania Polski po roku 45, saperzy wykonali sporo dobrej roboty, ale nie znaleźli wszystkiego – podkreśla st. sierż. Szymon Zawadzki z Jednostki Strzeleckiej Brzesko.

W rejonie Dębna Niemcy lokalizowali magazyny broni. Gdy zaczęli się wycofywać, wysadzili je i znaczna część ze zgromadzonych pocisków została rozrzucona po okolicy. – Podczas koszenia trawy natknęłam się na coś metalowego myślałam, że to rura, a to był pocisk. Bardzo się wystraszyłam – mówi pani Agnieszka.

Saperzy przypominają, że jeśli przypadkowo wykryjemy taki niewybuch, w żadnym razie nie można go ruszać czy przenosić, bo jest to śmiertelnie niebezpieczne.

Posłuchaj:
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za Słowo (NS)- Leszek Zegzda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN