Uwaga na nieuczciwych pracodawców

22.05.2018

Matury dobiegają końca. Spora część absolwentów liceów i techników rozpocznie pracę sezonową. Trzeba jednak uważać na nieuczciwych pracodawców. Agata Fołta, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Nowym Sączu radzi, by młodzi ludzie nalegali na podpisanie umowy już pierwszego dnia zatrudnienia.

– Niektórzy pracodawcy zawierają umowę słowną i w ten sposób łamią prawo. Nie mamy wtedy gwarancji, że dostaniemy zarobione pieniądze – przestrzega dyrektor centrum.

Agata Fołta zaznacza, że umowa powinna zawierać informacje takie jak: strony umowy i jej rodzaj, data zawarcia, w szczególności natomiast rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie i wymiar czasu pracy.

– Przed podjęciem pracy możemy sprawdzić, czy dany pracodawca widnieje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym – dodaje Agata Fołta.

Warto też pamiętać o obowiązującym obecnie prawie – w przypadku umowy o pracę minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 13,70 zł.

 

 

Posłuchaj:
Agata Fołta o podpisywaniu umowy
Agata Fołta o nieuczicwych pracodawcach
Wydawca, Agata Fołta, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Nowym Sączu
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN