Uwaga – remont rynku wstrzymany [ZDJĘCIA]

16.04.2019

Z powodu rosnącej liczby odkryć archeologicznych wstrzymano wszystkie prace budowlane przy rewitalizacji centrum tego miasta.

Opinia na temat konieczności przerwania prac pojawiła się podczas posiedzenia komisji konserwatorskiej. Oficjalna decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na piśmie ma się pojawić w najbliższych dniach.

W Bochni archeolodzy odkopują kolejne zabytki: fragmenty średniowiecznych dróg, pozostałości cmentarzy, a ostatnio także w rynku średniowieczny szyb kopalniany – mówi archeolog Łukasz Czyrnek.

– Nie wiemy dokładnie jak datowany jest szyb zwany szybem wielkim. Według mnie waga tych znalezisk w Bochni zasługuje na to, by stanowisko zostało przebadane, gruntowanie zadokumentowane, a później także opublikowane.

Od decyzji, co i jak przebadać, zależeć będą formy ekspozycji zabytków po zakończeniu rewitalizacji – mówi burmistrz Stefan Kolawiński.

– W zależności od tego jakiego rodzaju są to znaleziska, na ile cenne są będzie decyzja w kierunku uwidocznienia tego, czy też zamknięcia płytą, czy też można zaznaczenia obrysu w innej formie.

Dodajmy, że ostatni termin zakończenia remontu ulic: Solnej, Sutoris, Dominikańskiej i Placu Św. Kingi to koniec sierpnia.

Sam Rynek oraz ulica Wąska mają być wyremontowane do końca roku. Koszt inwestycji to prawie 21 mln zł. Bochnia pozyskała na to zadanie dofinansowanie z funduszy unijnych, w kwocie ponad 14,5 mln zł.

Posłuchaj:
Łukasz Czyrnek
Stefan Kolawiński
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Jarosław Kolendo
play
Słowo za słowo - Grzegorz Kozioł
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN