Uzdrowiska chcą większego wsparcia od rządu

24.03.2020

Sądeckie uzdrowiska liczą na pomoc rządu. Władze lokalne poprzez Zarząd Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych Polskich, zwróciły się do premiera Mateusza Morawieckiego o wsparcie. Turystyka w tych miejscach przez epidemie koronawirusa najbardziej ucierpiała. Miejscowości uzdrowiskowe żyjące na co dzień z kuracjuszy i turystów święcą teraz pustkami. Finansowo-gospodarcze skutki tego stanu mogą być katastrofalne.

Mniejsze dochody mieszkańców i firm też wpłyną na finanse samorządu, chodzi o mniejsze wpływy chociażby z PITu – wyjaśnia burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

– I to jest kolejnych cios jaki miejscowości tego typu otrzymują w ostatnim okresie czasu, finansowy. Wydaje mi się, że tutaj będzie na pewno kwestią do rozważenia w przyszłości przez rząd pomoc dla takich samorządów , bo myślę że w większości przypadków możemy sobie z tym, z kolejnym ubytkiem finansów nie poradzić – wyjaśnia burmistrz.

Nadzieją może być program tzw. tarczy antykryzysowej, który planuje wprowadzić rząd, jednak członkowie stowarzyszenia gmin uzdrowiskowych nie ukrywają, że to niewystarczające środki.

Program ma być rozszerzony, a czy apel uzdrowisk będzie wzięty pod uwagę zobaczymy w tym tygodniu, gdy zostaną zaprezentowane konkrety.

Posłuchaj:
Grzegorz Niezgoda
Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - ks. Piotr Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN