Wagon-muzeum nie stanie obok Starej Łaźni

16.05.2020

Nie ma zgody konserwatora zabytków na historyczny wagon na Placu Więźniów KL Auschwitz obok Starej Łaźni w Tarnowie.

W zasadzie nie ma uzasadnienia historycznego, żeby ten wagon tam się pojawił – mówi Agata Kliś-Toton, kierownik tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W tamtej części miasta nigdy nie znajdowała się trakcja kolejowa, ten wagon stamtąd nigdy nie odjechał. Wiemy, że transport miał miejsce z dworca kolejowego, a więźniowie z terenu pod łaźnią przeszli pieszo w eskorcie żołnierzy niemieckich, więc ustawienie tam wagonu nie do końca ma uzasadnienie. Tym się podpieraliśmy i dlatego nie zaopiniowaliśmy pozytywnie tego pomysłu.

O postawienie historycznego wagonu w tym miejscu starało się tarnowskie Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau.

– Ja szermuję pogląd, że ten wagon powinien tu stanąć – mówi Ryszard Lis, prezes Towarzystwa. – Tu powstałby taki skansen pamięci, tu by ludzie przychodzili i zwiedzali, bo w tym wagonie byłoby mini muzeum. Tu jest budka telefoniczna, tu jest łaźnia, tu są dęby pamięci, tu jest pomnik i tu byłby wagon.

Jak dodaje Agata Kliś-Toton, rozwiązaniem mogłoby być postawienie wagonu w okolicy tarnowskiego dworca PKP.

Może warto rozważyć jego usytuowanie w tym miejscu. Trzeba by na pewno dyskutować z władzami dworca o znalezieniu odpowiedniego miejsca. My też musielibyśmy tutaj zabrać głos, bo ten obszar też jest objęty ochroną konserwatorską, ale myślę, że tam byłoby to bardziej zasadne niż na placu przed łaźnią.

Historyczny tabor z 1934 roku odnaleźli cztery lata temu członkowie Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau na nieużywanym torowisku w Tarnowie. Obecnie członkowie starają się, by wagon został przejęty przez miasto. W lutym bieżącego roku Ryszard Lis złożył w tej sprawie wniosek do prezydenta miasta Tarnowa. Jak dotąd, nie otrzymał odpowiedzi w tej sprawie.

Posłuchaj:
Agata Kliś-Toton
Ryszard Lis
Agata Kliś-Toton
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN