Wciąż niewiele wiemy o zbrodni katyńskiej

14.03.2019

Odkłamywanie historii o zbrodniach w Katyniu, Charkowie czy Miednoje koło Tweru wciąż trwa.

Z Tarnowa kilkudziesięciu oficerów uznanych za wrogów władzy sowieckiej zostało tam zamordowanych przez NKWD – mówi Renata Gomoła, historyk w XXI LO w Tarnowie.

– Jest kilkadziesiąt osób – bezpośrednich ofiar – czyli oficerów lub policjantów, którzy zostali zamordowani, ale to też dzieci tych ofiar, żony oficerów, którzy na nieludzkiej ziemi, jeśli przeżyły, to miały szczęście, bo ich los był dramatyczny.

Tymczasem, jak dodają nauczyciele, młodzież bardzo mało albo nic nie wie o tej zbrodni ludobójstwa.

– Młodzież się w ogóle nie orientuje i dlatego co roku tu jestem i wierzę, że te spotkania mają sens, bo niestety samo obejrzenie filmu „Katyń” nie wystarczy. Przeraża też to, że nawet w szkołach nie obejrzano tego filmu. Zostaliśmy my, bo świadkowie wydarzeń odchodzą do historii, nie mają już sił i zdrowia na przypominanie tych koszmarów. Dlatego jest to zadanie nas – nauczycieli. Katyń to chyba najboleśniejszy fragment tragicznej historii Polski.

W Tarnowie co roku, w marcu, odbywają się konferencje poświęcone zbrodni katyńskiej. Organizatorem ostatniego spotkania było XXI LO Sportowe w Tarnowie.

Posłuchaj:
Renata Gomoła
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy