Wciąż trudna sytuacja w gminie Wadowice Górne koło Mielca [AKTUALIZACJA]

23.05.2019

Od 13.00 znów zaczęło intensywnie padać. Pełne ręce roboty mają strażacy, druhowie OSP, a także saperzy z Niska i żołnierze wojsk obrony terytorialnej – zaznacza płk Mariusz Stopa, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie.

– Żołnierze uzupełniają wyrwę w wale. Jest również zadysponowany śmigłowce i jak tylko będzie okno pogodowe i jeśli będzie sygnał zrzucać będą big- bagi obciążone materiałem, który wzmocni ten wał.

W terenie pracują nie tylko strażacy i wojskowi ale także gminne zespoły, które zbierają informacje, gdzie jest potrzebna pomoc – informuje Michał Deptuła, wójt gminy Wadowice Górne.

– Zorganizowaliśmy 13 zespołów, które zbierają informacje dotyczące tego, czego potrzebują mieszkańcy, leków, żywności czy worków. W Urzędzie Gminy funkcjonuje 24-godzinny dyżur.

W sumie podtopionych jest ponad 120 domów, a 18 osób zostało ewakuowanych. A dzisiaj jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy Wadowice ma odwiedzić prezydent Andrzej Duda.


W sumie podtopionych jest ponad 120 domów, a 18 osób zostało ewakuowanych. Wojsko działa od wczoraj przy łataniu wału w Izbiskach. Druhowie z OSP z kolei pracują przy zabezpieczeniu domów w Wadowicach Dolnych, Wampierzowie, Kawęczynie i Jamach, bo tam woda wystąpiła z przydrożnych rowów.

Jesteśmy na nogach od 48 godzin – podkreśla Władysław Czech z OSP Kosówka.

– Kontrolujemy wały, uszczelniamy, roznosimy worki. Mieliśmy pomoc z innych jednostek. To niestety nie koniec, bo w Zabrniu Szczucińskim woda przelewa się przez asfalt i zalewa pola uprawne Woli Wadowskiej a później Kosówki.

Takiej wody nie było tutaj kilkadziesiąt lat – podkreślają mieszkańcy.

– Mama opowiadała mi, że w roku 66 wylały te stawy, ale za moje życia czegoś takiego nie było. Jeśli pogoda się ustabilizuje będzie dobrze, ale jak znów zacznie lać, to wciągu 10 godzin narobiło takich strat.

Dzisiaj w Wadowicach Górnych odbył się sztab kryzysowy z udziałem m.in. wojewody podkarpackiego, marszałka, przedstawicieli wojska i straży pożarnej.

Posłuchaj:
Mariusz Stopa
Michał Deptuła
Władysław Czech
Mieszkańcy
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN