Wciąż nie wiadomo co z maturami

08.04.2020

Do majowego terminu egzaminu dojrzałości został niespełna miesiąc. Nie jest jednak pewne, że matury w tym roku nie zostaną przeniesione, np. na czerwiec.

Na razie maturzyści uczestniczą w zdalnych lekcjach, które nie zawsze są tak efektywne jak te w szkole.

– Do pewnego stopnia faktycznie, da się w ten sposób uczyć, zależy to od wielu czynników. Zdecydowanie pierwszą taką barierą, która czasem utrudnia jest jakość internetu i dostępność uczniów do sprzętu, bo to w różnych rodzinach te dzieciaki mieszkają. Czasem jest tych osób bardzo dużo do jednego komputera, więc jest to taka bariera. Jedyną rzeczą, której nie może być nauczyciel w stu procentach to jest samodzielność takiej pracy– mówi nauczyciel języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie, Anna Lipińska.

Uczniowie tworzą grupy w mediach społecznościowych, w których domagają się jasnej deklaracji ze strony rządu. List do Ministra Edukacji w tej sprawie podpisało 25 tysięcy maturzystów.

Miesiąc przed planowaną maturą nie wiemy dosłownie nic, co nie służy dobremu przygotowaniu – mówi jeden z tegorocznych maturzystów.

– Jest to zdalne nauczanie, ale to nie zapewnia nam takiego samego nauczania jak w szkole. Nie ma takiej możliwości powtórek jak z nauczycielem i brakuje takiego kontaktu. Wolelibyśmy wiedzieć już, czy przygotowywać się do matur 4 maja czy może 4 czerwca, czy może jeszcze później. Albo czy może lepiej nie poprawić sobie jeszcze ocen, bo jednak klasyfikacja jest za dwa tygodnie, a koniec roku jest 24 kwietnia. Więc jeżeli miałyby być egzaminy wstępne, czy konkurs świadectw, to wtedy trochę kiepsko u niektórych osób.

Uczniowie odetchnęli jednak z ulgą, bo matury nie będą się odbywać w trybie online.

Posłuchaj:
Anna Lipińska
Maturzysta
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Jacek Soprych
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS)- Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN