Wczesne wykrycie raka piersi może dać gwarancję wyleczenia

15.10.2020

Jeśli twoja mama albo babcie miały raka piersi, to warto badać się pod tym kontem już w młodym wieku – zaleca sądecki chirurg, onkolog Robert Gajewski. W Europejskim Dniu Walki z Rakiem Piersi przypominamy o profilaktyce związanej z tą chorobą. W Polsce wciąż najczęściej nowotwór tego typu jest wykrywany w późnej fazie. Jeśli kobiety regularnie się badają mogą uniknąć przykrych konsekwencji.

– Dziś możemy wychwycić zmiany nowotworowe bardzo małe bo dwu-milimetrowe. Takich zmian kobieta sama nie jest wstanie sobie wybadać, ale za pomocą USG, mammografii czy rezonansu magnetycznego to takie niewielkie zmiany można wykryć. Jeśli się to uda i zmiana będzie odpowiednio leczona zapewnia prawie stuprocentowe wyleczenie – podkreśla lekarz.

Z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi, a w grupie największego ryzyka są kobiety po 40 roku życia, które mogą korzystać z bezpłatnych badań przesiewowych. Jeśli jednak w rodzinie bliscy cierpieli z powodu tego nowotworu warto kontrolne badania np. USG wykonywać znacznie wcześniej.

Więcej o tym powiemy w audycji w ramach cyklu „Planuję długie życie” – dziś o godzinie 12.15 i 17.10.

Posłuchaj:
Robert Gajewski
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN