Węgiel na wagę złota

05.10.2017

W Tarnowie zaczyna go brakować, a jak już jest to jest znacznie droższy niż rok temu. Ci, którzy kupili węgiel jeszcze w lecie mogą spać spokojnie. Jednak ci, którzy czekali z zakupem na ostatnią chwilę muszą liczyć się z długim oczekiwaniem na dostawę i wyższymi cenami.

– Już kupiłem miesiąc temu, bo było taniej i był lepszy wybór. Teraz został same odpadki. – Mocno podrożał i ciężko z dostawą. – 930 zł ale wysokokaloryczny. – Jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony. Mój mąż kupił już w lecie. – Jeszcze nie kupiłem, będzie problem. – 4 tygodnie trzeba czekać – twierdzą mieszkańcy.

Dzieje się tak dlatego, że węgiel jest importowany najczęściej z Rosji, bo w Polsce jest zbyt małe wydobycie.

Jacek Drwal, dyrektor sprzedaży w podtarnowskim składzie węgla uspokaja, że jeszcze w tym miesiącu sytuacja powinna się poprawić. – Rok po roku te ceny wzrastają o kilkanaście procent. Jest to podyktowane brakiem węgla na naszym rynku. Oczekujemy, że powinno go być teraz więcej ale tak czy inaczej jest ciężko, bo naszego polskiego węgla po prostu nie ma – dodaje Jacek Drwal.

Koszt jednej tony waha się w okolicach tysiąca złotych, a żeby przetrwać zimę w miarę przyzwoitych warunkach trzeba średnio zakupić 3, 4 tony węgla. Im lepszy węgiel tym droższy, jednak mieszkańcy mimo to w większości wybierają ten lepszy – wysokokaloryczny.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Jacek Drwal
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za Słowo (NS)- Patryk Wicher
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN