Węgierska Bis idzie do kosza. Ludomir Handzel chce budować ”obwodnicę po wałach” [MAPA]

09.01.2019

To koniec marzeń o budowie Węgierskiej Bis, która miałaby odciążyć ulice Węgierską w Nowym Sączu. Nowe władze miasta mają koncepcję budowy innej drogi, która wyprowadzi ruch samochodów z miasta.

Prezydent Ludomir Handzel uważa, że nie ma sensu budować drogi równoległej do ciągle zakorkowanej ulicy Węgierskiej. Jego zdaniem ruch samochodów trzeba skierować na tereny po drugiej stronie Dunajca.

– Trudno wprowadzać ciężarówki w centrum miasta i osiedla, dlatego jestem na nie jeśli chodzi o budowę Węgierskiej Bis – zaznacza prezydent.

Na budowie Węgierskiej Bis ucierpieliby głównie mieszkańcy osiedla Wólki, na którym miała kończyć się ta droga.

Nowa koncepcja zakłada budowę mostu między ulicą Piramowicza w Nowym Sączu a Świniarskiem w gminie Chełmiec i połączenie go z obwodnicą zachodnią. Dodatkowo prezydent zaproponował na ostatniej sesji rady miasta plan budowy tzw. „obwodnicy po wałach”. Jednak niektórzy radni zwracali uwagę na to, że w przypadku budowy tej drogi, ucierpią mieszkańcy osiedla Helena.

– Z przebiegu trasy można wywnioskować, że ta jezdnia wchodziłaby w środek osiedla Helena od strony zachodniej przy torach kolejowych. Wydaje mi się, że tam jest za mało miejsca i wielu mieszkańców wybudowało tam domy. Może się okazać, że nie unikniemy niektórych wyburzeń, bo jest tam naprawdę wąsko – przekonuje Grzegorz Fecko, radny Kolacji Obywatelskiej.

Jednak prezydent Ludomir Handzel uważa inaczej: – Mieszkańcy osiedla Helena zyskają na budowie tej drogi. Chcąc jechać na przykład w kierunku Krakowa, nie będą musieli wjeżdżać do prawobrzeżnej części miasta.

Tzw. „obwodnica po wałach” miałby się zaczynać w Świniarsku i biec wzdłuż wałów, a później przy torach na osiedlu Helena. Jednym z pomysłodawców tej koncepcji jest Bernard Stawiarski, wójt gminy Chełmiec, który twierdzi, że przy budowie tej drogi nie trzeba wyburzać praktycznie żadnego budynku.

Ta obwodnica przecina ulicę Krakowską i obwodnicę północną miasta. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przedłużenie tej drogi w kierunku Marcinkowic i zbudowanie mostu w kierunku Dąbrowej.

Pod uwagę brany jest też wariant budowy estakady nad ulicą Krakowską na osiedlu Helena, żeby dodatkowo nie utrudniać ruchu w kierunku nowego mostu heleńskiego. Gmina Chełmiec ma już decyzję środowiskową potrzebną do budowy tej drogi. Teraz przyjdzie czas na konsultacje z mieszkańcami.

Cały czas jednak nie wiadomo, kto sfinansuje ewentualną budowę drogi. Jak na razie Sejmik Województwa Małopolskiego ma zarezerwowane 60 milionów na budowę mostu między ulicą Piramowicza a Świniarskiem.

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN