Więcej kierowców w szkołach nauki jazdy

09.02.2018

Wszystko w związku z planowanymi zmianami w egzaminach na prawo jazdy. Nowe obowiązki i zaostrzone przepisy dla nowych kierowców będą obowiązywać od 4 czerwca. Wielu chce zdążyć i zdać egzamin jeszcze na starych zasadach.

Wejdzie tzw. dwuletni okres próbny w stosunku do młodych kierowców, którzy będą musieli odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie.

Te zmiany na pewno wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na drogach – mówi Jarosław Sady, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. – W tym momencie nie ma obowiązku doszkoleń, większych restrykcji w stosunku do tych młodych kierowców, przez co widzimy, co się dzieje na drogach. Mnóstwo wypadków z udziałem grupy młodych 18-25 lat. Te wypadki są na ogół bardzo niebezpieczne – dodaje dyrektor tarnowskiego MORD-u.

Zaostrzenie przepisów to dobry pomysł, warto również zainwestować w edukację w tym zakresie – mówią RDN kierowcy i planujący dopiero zdobyć prawo jazdy. – Takie przepisy ich trochę uspokoją. – Jest to dobry pomysł, może faktycznie poprawi się stan bezpieczeństwa, chociaż osobiście bym wolał, żeby był nacisk na poprawę infrastruktury drogowej na naszym terenie. – Trzeba mieć pokorę do drogi i oczy szeroko otwarte. To wszystko idzie ku dobremu. – Młodzi kierowcy nie mają tego doświadczenia na drodze, więc to różnie może być. Wydaje mi się więc, że to dobry pomysł – dodają.

Jedną ze zmian, która ma wejść w połowie roku jest ta, która mówi, że przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie samochodem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z zielonym listkiem.

Poza tym przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie mógł pracować w roli zawodowego kierowcy.

Posłuchaj:
Jarosław Sady
Mieszkańcy
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za Słowo (NS)- Kacper Dąbrowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN