Większość zadowolona z zakazu handlu w niedzielę – wynika z danych

20.03.2018

Większość Polaków zadowolonych z zakazu handlu w niedzielę – wynika z raportu Rzeczpospolitej. Odpowiedziało w ten sposób 33 procent ankietowanych, 20 uznało zakaz za zdecydowanie zły, 19 procent jako raczej dobry, pozostali byli – albo niezdecydowani, albo przeciwni.

W jaki sposób Polacy spędzili minione dwie niedziele, w których sklepy były zamknięte? Ankietowani przyznali, że większość czasu spędzili z rodzinami lub na spacerach. Sprawdza się więc prognoza wielu specjalistów, że zakaz handlu w niedzielę zmieni przyzwyczajenia Polaków.

Mieszkańcy regionu przyznają, że mają teraz więcej czasu dla rodziny. – Jestem w domu i bardzo się z tego cieszę, a zakupy można robić w tygodniu. – Ustawę popieram, bo tam jest dużo matek z małymi dziećmi no i to jest chyba na ich korzyść. Rodzina się jakoś zbliża poprzez to wolne. Ludzie nie siedzą w tych galeriach, a spędzają razem czas – dodają tarnowianie.

Ale są i tacy, którzy liczą straty. To handlowcy z tarnowskich dużych sieci sklepów. Wielu z nich uważa, że do galerii nie przyjeżdżają już klienci z okolic, którzy wykorzystywali ten dzień na zakupy. Są nawet i tacy, którzy twierdzą, że być może będą musieli zamknąć interes. – W niedzielę zawsze było bardzo dużo ludzi, przyjeżdżali, robili zakupy spożywcze i do mnie też zaglądali. – Jeszcze tego nie odczuwam, ale stoiska gastronomiczne na pewno będą miały problemy – mówią sprzedawcy.

Zamknięte sklepy to też mniejsza liczba klientów kina w jednej z galerii. – Jeżeli nie są wyświetlane hitowe filmy, to sale świecą pustkami – mówi Katarzyna Krzyształowicz, dyrektor tarnowskiego kina Cinema 3D. – W tą pierwszą zamkniętą niedzielę dopisywała nam piękna pogoda, a wtedy zawsze w kinie jest mniejsza frekwencja. W drugi weekend frekwencja już dopisywała, bo było zimno i mieliśmy całkiem duży hit na ekranach – dodaje.

Czy zakaz handlu w niedzielę poprawił sytuację małych sklepów, w których za ladą może stać właściciel lub któryś z członków rodziny? Póki co, raczej nie, bo drobni przedsiębiorcy nie decydują się na pracę w niedzielę.

A ci, którzy się na to zdecydowali twierdzą, że na razie nie odczuwają większej liczby klientów.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Sprzedawcy
Katarzyna Krzyształowicz
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Przegląd prasy katolickiej - Dorota Kunc, ks. Piotr Adamczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30