Po wielu perturbacjach marszałek Piłsudski już w Tarnowie

09.11.2019

Z rocznym opóźnieniem i po wielu administracyjnych perturbacjach na linii Urząd Miasta – władze województwa małopolskiego – w centrum Tarnowa jest już montowany pomnik marszałka. Zostanie odsłonięty 11 listopada obok Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności o godz. 17.00

Najpierw były problemy z akceptacją projektu, który nie przypadł do gustu wszystkim radnym. Dlatego trzeba było wykonać kolejny w wersji młodszej i na stojąco. Potem przeciągające się w nieskończoność procedury ws. użyczenia terenu od wojewody i marszałka województwa oraz przerzucanie się odpowiedzialnością za opóźnienia.

– Najważniejsze, że się jednak udało – mówi radna Anna Krakowska, której ojciec jako oficer XVI Pułku Piechoty trzymał straż przy trumnie marszałka na Wawelu i współuczestniczył w sypaniu kopca Piłsudskiego.

– Perturbacje, ograniczenia, niemożności, wskazywanie tych, którzy opóźniają lub opóźnili. Kompletny chaos na linii władze wojewódzkie czy marszałkowskie a miasto Tarnów. Najważniejsze w tym wszystkim jest, że pomnik jednak będzie. Jeśli wracamy do przeszłości to po to, żeby wskazać, jakiej trzeba determinacji, jakiego uporu, żeby osiągnąć zamierzony cel – dodaje Anna Krakowska.

Podczas dyskusji nad powstaniem pomnika Piłsudskiego pojawiało się wiele głosów – również ze strony urzędników i radnych – po co kolejny pomnik?

– Bez takiej zbiorowej pamięci co do miejsc zdarzeń i przede wszystkim ludzi, nie mamy poczucia pewności, nie mamy tego, co nazywa się zakorzenieniem. Kiedy stawiamy pomnik, budujemy symbol, opieramy się na pewnym uniwersum, które unaocznia, jak ważna jest przeszłość dla budowania przyszłości. Nie tylko budujemy przyszłość, ale przywracamy prawdę – mówi Anna Krakowska.

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego jest z brązu.

Kosztował 160 tysięcy złotych. Wokół pomnika powstanie też ścieżka edukacyjna.

 

Posłuchaj:
Anna Krakowska
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za Słowo (NS)- Piotr Gąsienica i Małgorzata Broda
play
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN