Wilki polują w pobliżu lasów na Limanowszczyźnie

25.02.2019

Mieszkańcy Pasierbca w powiecie limanowskim coraz częściej widzą wilki. O sytuacji zaalarmowała nas zaniepokojona słuchaczka. Jak tłumaczy, wilki pojawiają się w okolicach gospodarstw domowych.

Wilki śmielej wychodzą z lasów, gdy jest w nich dużo śniegu i zwierzęta mają problem w zdobyciu pożywienia. Podążają wtedy za zwierzyną łowną. Jak wyjaśnia Bogusław Pawłowski z Nadleśnictwa Limanowa, w okolicach dróg pojawiają się zagryzione zwierzęta. – Na skraju lasu mieliśmy jednego zagryzionego jelenia. W Dobrej było doniesienie o drugim. W tej chwili te, które giną na drodze są po prostu wyganiane przez wilki z lasu. Z takiego jednego jelenia o masie 150 kg w ciągu dwóch dni zostały same żebra.

Jednak sporo może zmienić się z nadchodzącą wiosną. – Gdy nie ma śniegu wilk może bez problemu dopędzić sarnę, dzika, czy inną zwierzynę łowną – tłumaczy myśliwy Zbigniew Gryzło.

Wilki w Polsce objęte są ścisłą ochroną. Za złamanie przepisów grożą surowe kary lub nawet więzienie, więc mieszkańcy mają ograniczone możliwości walki z nimi. Co zatem zrobić, gdy wilki zagryzą zwierzęta w naszym gospodarstwie domowym? – Zgłaszamy to do najbliższego nadleśnictwa. Nadleśniczy ma obowiązek udokumentowania tej starty, stwierdzenia, że rzeczywiście tą szkodę wyrządził wilk. Biegły ocenia wartość szkody, a pieniądze wypłaca Skarb Państwa, w tym przypadku urząd wojewódzki – wyjaśnia Jan Duda poseł PiS, zasiadający w komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przy tej okazji specjalna komisja sprawdza, czy w takim przypadku zagryzione zwierzęta były odpowiednio zabezpieczone w gospodarstwie.

Posłuchaj:
Jan Duda
Zbigniew Gryzło
Bogusław Pawłowski
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN