Do WIOŚ-u znów wpływają skargi na uciążliwy smród w Krzyżu

11.08.2020

Za uciążliwości są odpowiedzialne, jak informuje WIOŚ, dwa przedsiębiorstwa przy ulicy Komunalnej w Krzyżu, które zajmują się przetwarzaniem odpadów. Chodzi o miejską firmę MPGK oraz FBSerwis Karpatia.

Jak informuje kierownik WIOŚ-u w Tarnowie, Krystyna Gołębiowska, inspektorat przy pomocy drona obserwuje, czy firmy zamykają miejsca, gdzie kompostowane są odpady i czy są prawidłowo składowane.

Podczas kilkumiesięcznej kontroli w ubiegłym roku inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości przy składowaniu odpadów w obu przedsiębiorstwach.

Jak informował WIOŚ, przetwarzanie odpadów w obu firmach nie odbywało się w zamkniętych pomieszczeniach. Inspektorat nałożył na nie kary finansowe.

Te jednak się odwołały i wciąż trwają procedury odwoławcze, a mieszkańcy tej dzielnicy od lat, zwłaszcza latem, skarżą się na uciążliwości, które nie pozwalają im normalnie funkcjonować.

– Nie możemy okna otworzyć, wieczorem nie możemy wyjść na zewnątrz. Dzieci siedzą pozamykane w domach. Smród jest niesamowity. Dłuższe przebywanie w atmosferze tego odoru powoduje bóle głowy, nudności. Smród jest po prostu nie do wytrzymania.

Ws. nieprawidłowości przy składowaniu odpadów i zanieczyszczenia środowiska wpłynęło też zawiadomienie do prokuratury.

Sprawą zajmował się też marszałek województwa małopolskiego, który w ub. roku wezwał obie spółki do zaniechania naruszeń i usunięcia uchybień w trybie natychmiastowym.

W grudniu obie firmy poinformowały marszałka, że wskazane naruszenia zostały usunięte.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Kmita
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN