Woda zbiera śmiertelne żniwo. Przed gorącym weekendem apelujemy o ostrożność!

31.07.2020

Tylko w ubiegły weekend w Polsce utonęło 17 osób. Od początku lipca aż 71.

Prezes Tarnowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jerzy Kacer zwraca uwagę na to, że do tragedii dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach. Najlepiej więc korzystać z tych, na których pracuje ratownik.

Wśród przyczyn należy wymienić alkohol, używki, nieuwagę lub nagłą utratę sił – mówi Jerzy Kacer.

– Był taki okres, w którym bardzo mało społeczeństwa pływało i najczęstszym powodem utonięć była nieumiejętność pływania. Obecnie sytuacja trochę się zmieniła. Teraz najczęstszą przyczyną wypadków to jest to, co już wymieniłem, a wśród młodych – brawura.

Jak dodaje ratownik, w wodzie często giną również ci, którzy próbują pomóc osobom tonącym pomimo braku odpowiednich umiejętności.

W żadnym wypadku nie dopływamy do osoby, która tonie. Możemy wykorzystać wszelkiego rodzaju sprzęt pływający. Nawet butelki plastikowe – gdy są puste, zakręcić je, żeby woda nie dostawała się do środka i można rzucić tonącemu, żeby się złapał jedną i drugą ręką. I te butelki niejako utrzymają tę osobę chwilę na wodzie, a my w tym czasie wzywamy pomoc – mówi Jerzy Kacer.

Planując czas nad wodą powinnyśmy szukać miejsc ocienionych, w których możemy schłodzić organizm. Przed każdym wejściem do wody, należy również dokładnie zmoczyć ciało.

Od początku sezonu, czyli od 1 kwietnia, utonęło już 196 osób.

Posłuchaj:
Jerzy Kacer
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN