Wojewoda zdekomunizował dwie ulice – są sprzeciwy

18.12.2017

Ulica Andrzeja Benesza została przemianowana na kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”, a ulica Franciszka Kaima – na Stefana Korbońskiego.

W Bochni nie brakuje krytycznych opinii na temat tej decyzji, bo zdaniem wielu historyków obie postaci wprawdzie miały związki z władzami komunistycznymi, ale nie zasługują, aby z tego powodu wykreślać ich z przestrzeni publicznej.

Takiego zdania jest m.in. Ireneusz Sobas, z wykształcenia historyk, obecnie szef bocheńskich struktur PiS. – W mojej ocenie ani pan Kaim, ani pan Benesz nie zasługują na to, aby być nazwani piewcami komunizmu. Pan Kaim był wiceministrem przemysłu w latach 60-tych. I tylko dzięki niemu w Bochni powstała huta, natomiast pan Benesz, w mojej ocenie, oprócz tego, że zajmował się Inkami, niczego zdrożnego nie robił – mówi Ireneusz Sobas.

Jak podaje biuro prasowe wojewody, na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej zmian wymagały nazwy 94 ulic w Małopolsce. Do tej pory samorządy zmieniły 69 z nich. W 9 przypadkach Wojewoda wydał tzw. zarządzenia zastępcze (dotyczy to m.in. 2 ulic w Bochni), natomiast w odniesieniu do 16 trwa oczekiwanie na opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej w Pulsie Regionu.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Wrona
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN