Wojewoda zaskarżył sądeckich radnych

15.09.2017

Sądeccy radni znaleźli się pod lubą wojewody. Chodzi o dwie uchwały jakie były podjęte przez nich w tym roku. Pierwsza dotyczy utworzenia uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Placówek Oświatowych w Nowym Sączu przy ul. Nadbrzeżnej 77.

Właśnie tutaj został przeniesiony ośrodek gimnastyki korekcyjnej, który jeszcze rok temu działał na sądeckich plantach. Radny PO Józef Hojnor przekonuje, że uchwała została podjęta pochopnie. Opinie prawników, o które prosił, były lakonicznie przedstawione, w dodatku nie pisemnie, a ustnie. – Zignorowano prośby, nie tylko moje – wytyka radny Hojnor. – Przypomnę, że Związek Zawodowy Solidarność występował pisemnie do Rady Miasta i każdego radnego. Prawnicy wskazywali naruszenie przepisów prawa.

Przemysław Gawłowski, szef koalicji PiS i dla Miasta uważa, że wszystko przebiegało poprawnie. Chociaż, jak przyznaje, nie zdążył jeszcze zapoznać się z treścią skargi. – W mojej ocenie my podjęliśmy uchwałę zgodną z prawem – broni się radny. – Wojewoda ma swoich prawników. Jeżeli się okaże, że oni interpretują inaczej pewne przepisy, to pewnie uchwała zostanie odesłana do poprawek.

Dodatkowe konsultację z prawnikami nie były konieczne – takiego zdania jest wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Kądziołka. – To nie jest tak ze projekty uchwał są pisane na kolanie. Nie po to w ratuszu zatrudniani są radcy prawni, żeby zlecać kolejne analizy zewnętrznym prawnikom. Taki radca jest na każdej sesji i zawsze można go spytać o opinię.

Druga zaskarżona uchwała dotyczy dostosowania sieci szkół gimnazjalnych i specjalnych w Nowym Sączu. Według Wojewody obydwie naruszają przepisy i zasady praworządności i i legalności. Postępowanie będzie się odbywać w sadzie administracyjnym. Do tematu będziemy wracać.

Posłuchaj:
Józef Hojnor
Przemysław Gawłowski
Michał Kądziołka
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jerzy Kosiba
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN