Wojsko nie tylko dla panów

02.02.2018

Kwalifikacja wojskowa nie tylko dla mężczyzn. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie notuje wzrost pań zainteresowanych siłami zbrojnymi.

Kwalifikacja wojskowa ruszyła właśnie w powiecie tarnowskim. W najbliższych miesiącach stawi się tu około 3,5 tys. młodych.

Obowiązkowe wezwanie mają mężczyźni urodzeni w 1999 roku i kobiety studiujące kierunki przydatne dla sił zbrojnych. – Pozostałe panie też chcą służyć w wojsku – zauważa ppłk Piotr Waręcki – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Tarnowie. – Do służby jest chętnych coraz więcej kobiet, które mają wolę, aby związać się dalej ze służbą wojskową. Kwalifikacja jednak w głównej mierze dotyczy mężczyzn, ale kobiety, które kształcą się na kierunkach psychologicznych, weterynaryjnych czy medycznych też są coraz częściej widziane – dodaje ppłk Waręcki.

Młodzi mężczyźni wzywani do WKU mają mieszane uczucia i wcale nie są przekonani o wojskowej drodze życia. – Nie każdy widzi siebie jako żołnierza. Ja z tym przyszłości nie wiążę. – Panowie ciekawie tutaj opowiadają o tym, może się zastanowię. – Wojsko to nie dla mnie, wolę informatykę. – Ciekawi mnie to, to też pewna praca na przyszłość, zgłoszę się – mówią młodzi.

Kwalifikacja w powiecie tarnowskim potrwa jeszcze do 19 kwietnia, natomiast tarnowska kwalifikacja wojskowa odbędzie się w dniach od 12 marca do 16 kwietnia.

Posłuchaj:
Piotr Waręcki
Młodzi
Agnieszka Kozioł
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - Krystyna Latała
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Wardacki
play
Słowo za Słowo (NS)- Albert Kogut
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN