Wójtowie Tarnowa i Skrzyszowa: – Nie ma zgody na przekazanie zysków Tarnowskich Wodociągów miastu i innym akcjonariuszom

29.09.2020

W skład akcjonariuszy Tarnowskich Wodociągów wchodzi gmina Tarnów, gmina Skrzyszów, a także miasto Tarnów i Grupa Azoty S.A. Miasto jest jednak mniejszościowym udziałowcem i nie może – inaczej niż w przypadku innych spółek – podjąć decyzji o przekazaniu dywidendy.

Temat to pokłosie dyskusji podczas sesji Rady Miejskiej o przejęciu przez miasto dywidendy od miejskich spółek.

Jak mówi prezes Tarnowskich Wodociągów Tadeusz Rzepecki taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy.

W tym roku prezydent miasta Tarnowa złożył wniosek o podział zysku bieżącego, oraz 10 milionów złotych z kapitału zapasowego. Zatem była to pierwsza taka sytuacja, ponieważ zysk zawsze był przeznaczany na rozwój inwestycyjny spółki.

Jak podkreślają wójtowie Grzegorz Kozioł i Marcin Kiwior skutkowałoby to problemami z inwestycjami wodno-kanalizacyjnymi na terenach ich gmin. Najprawdopodobniej wzrosłyby też ceny za wodę.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się takim pomysłom. W naszym interesie jest, aby wzmacniać Tarnowskie Wodociągi. Tylko wtedy możemy prowadzić inwestycje – mówi wójt Skrzyszowa Marcin Kiwior. – Od kiedy ja jestem wójtem i od kiedy jako samorządowcy w gminie Skrzyszów pracujemy od 2011, tylko nasza gmina zainwestowała 30 milionów złotych, gdzie z budżetu miasta Tarnowa nie została wydatkowa ani jedna złotówka.

Miasto nie konsultowało z nami tego, że chce przekazać dywidendę – mówi wójt gminy Grzegorz Kozioł. – Ona ma służyć mieszkańcom, ponieważ jej zadanie statutowe to świadczenie usług wodno-kanalizacyjnych. Ta spółka musi być w dobrej kondycji finansowej, ponieważ to będzie się przekładało na cenę wody. Jeśli byśmy pozbawili zysku, pieniędzy i środków one nie miałyby pieniędzy na zadania inwestycyjne.

Jak dodaje wójt Kozioł, decyzję o nie przekazaniu dywidendy podjęli wraz z innymi akcjonariuszami już w czerwcu. Sam podsuwa propozycję, aby kapitał zapasowy przeznaczyć na fundusz inwestycyjny.

Decyzja o przekazaniu dywidendy w innej miejskiej spółce, gdzie miasto Tarnów jest głównym udziałowcem, czyli MPEC-u została podjęta 25 września. Miasto otrzyma z tej operacji 5 milionów, które zostaną przekazane na zbilansowanie budżetu.

Posłuchaj:
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN