Wpłacili za dużo pieniędzy do ZUS-u i mogą je teraz wykorzystać. Żeby nie przepadły liczy się czas

12.03.2019

Ponad 33 tysiące przedsiębiorców z Małopolski wpłaciło do ZUS-u za dużo pieniędzy. Jeśli jesteście w tym gronie, to na waszych kontach pojawiły się nadpłaty, które możecie wykorzystać na dwa sposoby.

Ci, którzy wciąż prowadza działalność mają możliwość nieopłacania kolejnych składek do momentu wyczerpania zapasu, a przedsiębiorcy nieaktywni mają 5 lat na wystąpienie o zwrot nadpłaconych składek. Później nadpłaty się przedawnią.

W województwie małopolskim na kontach blisko 131 tysięcy aktywnych płatników znajduje się ponad 201 mln złotych nadpłat.

Osoby, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności, powinny złożyć wniosek o zwrot nadpłaty jeszcze przed jej końcem. Co niezwykle istotne, nadpłaty widnieją również na kontach blisko 23 tys. płatników którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat. Wysokość tych nadpłat to ponad 8 mln złotych – wyjaśnia regionalna rzecznik prasowa ZUS Anna Szaniawska.

Żeby sprawdzić czy ma się nadwyżki, trzeba wybrać się do swojej placówki ZUS lub sprawdzić saldo przez profil na Platformie Usług Elektronicznych. Internetowy dostęp przez PUE ZUS pozwalana na bieżąco kontrolować płatności na dowolnie wskazany dzień, jak i ostateczną weryfikację salda.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo - Barbara Nowak
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN