Jest wreszcie pozwolenie na budowę tężni solankowej

19.03.2019

To jedna z ważniejszych inwestycji, która ma ożywić centrum solnego miasta.

Obiekt ma powstać przy Plantach Salinarnych jeszcze w tym roku.

Przy budynku Szkoły Podstawowej nr 2 powstaną nowe boiska, plac zabaw, zielona siłownia i tężnia o wymiarach 40 na 50 m. Będzie ona wyposażona w komorę inhalacyjną, fontannę i baterie słoneczne. Energia z nich posłuży do ogrzewania siedzeń, zasilania pompy i oświetlenia terenu. Władze miasta mają nadzieję, że dzięki tężni część turystów z szybu Campi kopalni zejdzie do centrum. Mówi burmistrz Stefan Kolawiński.

– Ma zachęcać odwiedzających, by byli skłonni podjeść na planty z stamtąd mamy blisko do rynku, do Bazyliki Św. Mikołaja, do muzeum naszego bocheńskiego.

Wstęp do bocheńskiego obiektu będzie bezpłatny, z wyjątkiem korzystania z komory inhalacyjnej. Na realizację inwestycji władze miasta pozyskały dofinansowanie – mówi Andrzej Koprowski z Urzędu Miasta w Bochni.

– To mniej więcej się rozkłada 60 do 40 %. Ponad 4 miliony otrzymamy dotacji, przy całkowitym koszcie niecałe 8 milionów.

Tężnia będzie tworzyć specyficzny mikroklimat. W praktyce takie obiekty są wykorzystywane w profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych oraz nadciśnienia.

Posłuchaj:
Stefan Kolawiński
Andrzej Koprowski
Wydawca, Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN