Jak wygląda życie w celi podczas pandemii?

29.04.2020

Nie ma odwiedzin, ale za to więźniowie mają więcej zajęć i mogą więcej czasu spędzać np. przed telewizorem. Zamiast bezpośrednich kontaktów z rodziną, mogą częściej dzwonić czy pisać listy albo rozmawiać z nimi online.

Tak w czasie pandemii w skrócie wygląda życie osadzonych w aresztach śledczych i zakładach karnych.

O szczegółach życia osadzonych mówi kpt. Anna Czajczyk, rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Krakowie.

– Aby zapewnić osadzonym kontakt z bliskimi zwiększono możliwość zarówno kontaktu telefonicznego, korespondencyjnego, jak i za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Osadzeni mogą zobaczyć się z najbliższymi np. przez Skype. Mają też większy dostęp do telewizji, radia, prasy. Wprowadzono dodatkowe zajęcia terapeutyczne, edukacyjne i kulturalno – oświatowe. Odbywają się albo indywidualnie, albo w małych grupach.

Podobnie jak na wolności również w więzieniach obowiązują dodatkowe obostrzenia i wprowadzono środki bezpieczeństwa.

Tych, którzy trafiają za kratki, czeka np. 14-dniowy pobyt w celach przejściowych.

– Funkcjonariusze pracujący w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi chodzą w maseczkach i rękawiczkach, a wszystkie pomieszczenia są stale dezynfekowane. Wszystkim osobom wchodzącym na teren więzień mierzona jest temperatura. Osoby, które mają gorączkę lub objawy chorobowe, nie są wpuszczane. Służba więzienna do minimum ograniczyła transporty osadzonych i przemieszczanie w ramach oddziałów. Mając na uwadze zdrowie osadzonych przepustki są całkowicie wstrzymane.

Więźniowie szyją też maseczki.

– W ramach zajęć kulturalno – oświatowych czy programów readaptacyjnych osadzeni zachęcani są przez funkcjonariuszy do włączenia się do walki z pandemią. Np. w ramach akcji – Resort Sprawiedliwości Pomaga – osadzeni szyją maseczki i produkują środki ochrony osobistej, jak fartuchy i przyłbice, które są przekazywane do podmiotów medycznych. W skali kraju już miliony maseczek, które trafiły do najbardziej potrzebujących instytucji.

Dodajmy, ze warunkowe zwolnienia z więzienia nie są wstrzymane. Jeśli osadzony nabył prawo do warunkowego przedterminowego zwolnienia, może się o nie ubiegać.

Wokandy odbywają się w formie wideokonferencji.

Posłuchaj:
Anna Czajczyk
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN