Jak wyglądają realne koszty wykończenia domu 120 metrowego w Nowym Sączu?

27.11.2019

Budowa domu to ogromna inwestycja, a planowane wydatki zazwyczaj rosną w czasie realizacji projektu. Dlatego inwestorzy poszukują oszczędności. Jak wyglądają realne koszty wykończenia domu i jak je ograniczyć?

Wybór projektu
Już na etapie wyboru projektu mamy możliwość zminimalizowania kosztów budowy i wykończenia domu. Prosta bryła budynku bez dodatkowych elementów konstrukcyjnych zmniejsza koszty budowy. Sprawia, że powierzchnia ścian i stropów jest ograniczona. Im bardziej skomplikowana i rozbudowana konstrukcja, tym większe będą koszty ocieplenia. Budynek o powierzchni 120 m2 z poddaszem użytkowym i garażem w bryle budynku bez podpiwniczenia będzie około 20% tańszy od domu o rozległej, niesymetrycznej bryle, z oddzielnym garażem i piwnicą. Na koszt wykończenia duży wpływ ma także układ pomieszczeń. Podział budynku na strefy ułatwia prace instalacyjne i pozwala na oszczędności materiałów oraz robocizny.

Na stronie: Projekty domów z poddaszem użytkowym – domoweklimaty.pl znajdziemy projekty małych domów uwzględniających wszystkie te aspekty. Do każdego z nich dołączony jest kosztorys. Składa się na niego prac z wykonywana metoda gospodarczą, systemem zleconym z kosztem średnim oraz z minimalnym. Daje to realny obraz kosztów, z jakimi musi liczyć się inwestor.

Ocieplenie i instalacje
Koszt budowy do stanu surowego zamkniętego w przypadku 120 m2 domu to minimum 167 tysięcy zł. Kolejnym etapem jest wykończenie budynku z zewnątrz. Ocieplenie jest obecnie niezbędne i musi spełniać wymagania przepisów budowlanych. Ocieplenie styropianem frezowanym i tynkiem akrylowym to wraz z robocizną koszt rzędu powyżej 20 tys. zł. Materiały niezbędne do założenia instalacji elektrycznej i jej fachowy montaż to kolejny wydatek w granicach 12 tys. W tej cenie uwzględniona jest liczba punktów elektrycznych w ilości 85-90 sztuk. Większym wydatkiem są instalacje sanitarne – jest to kwota przekraczająca 30 tys zł. Największy wpływ ma w tym przypadku sposób zapewnienia wody pitnej i odprowadzenia ścieków.

Jeżeli nie ma gotowych przyłączy, wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków i własnego ujęcia wody znacznie podniesie koszt. Wydatki na instalacje centralnego ogrzewania zależeć będą od rodzaju wybranego rozwiązania. Najtańsza będzie instalacja ogrzewania elektrycznego grzejnikowo-podłogowego, która wyniesie około 15 tys zł, natomiast najdroższa Instalacja centralnego ogrzewania z powietrzną pompą ciepła, gdyż jej koszt to koło 37 tys zł.

Wykończenie ścian, sufitów i podłóg
Na wykończenie posadzek wraz z ociepleniem musimy przeznaczyć około 7 tys zł. Położenie okładziny w postaci płytek lub paneli to wydatek uzależniony od indywidualnych preferencji. Kolejnym kosztem jest wykończenie ścian. Tynki gipsowe, sufity podwieszane na parterze i ocieplenie poddasza z montażem płyt kartonowo-gipsowych dają łączny wydatek około 25 tys. Doliczyć tez należy około 4 tys, które zapłacimy za parapety. Wykończenie domu do stanu deweloperskiego od surowego zamkniętego jest kosztowne, lecz wydatki te można zminimalizować.

Realne koszty wykończenia domu w Nowym Sączu są duże, lecz możemy je ograniczyć, wybierając właściwy projekt. Nie warto jednak oszczędzać na jakości materiałów i fachowym wykonaniu, gdyż będą to oszczędności pozorne.

Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN