Substancje toksyczne na składowiskach odpadów

26.01.2018

Co kryją składowiska odpadów komunalnych w naszym regionie? Niestety także substancje toksyczne. Nie były one tu wyrzucone bezpośrednio, ale powstały z odpadów, które nie powinny się tu znaleźć. Na ich wykrycie pozwoliło badanie tzw. wód odciekowych przeprowadzone przez dra Grzegorza Przydatka.

Właśnie w tych wodach jest duże stężenie niebezpiecznych substancji, które zagrażają środowisku. Pod lupę naukowiec wziął składowiska odpadów w Starym Sączu, Muszynie i Tarnowie.

Jeśli chodzi o takie składowisko w Muszynie, w przeszłości mogły być tam składowane odpady niebezpieczne czyli to są np. baterię, akumulatory, leki czy żarówki. One niestety rozkładają się bardzo długo – wylicza wykładowca Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu. – Właśnie efektem rozkładu jest zanieczyszczenie ścieków substancjami toksycznymi, co oznacza, że składowiska są pod tym względem aktywne.

Badania profesora były wykonywane przy użyciu tzw. biotestów, dzięki którym można było wykryć szkodliwe dla środowiska metale ciężkie. Te nie są możliwe do wykrycia inną metodą.

Oczyszczone ścieki trafiają do rzek w naszym regionie. Informacja o tym co dokładnie się w nich znajduje jest ważna dla pracowników oczyszczalni ścieków, żeby mogli odpowiednio zneutralizować zanieczyszczenie.

Posłuchaj:
Grzegorz Przydatek
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN