Wypadki na terenie dawnego Owintaru

30.10.2018

– Jest coraz bardziej niebezpiecznie – alarmują mieszkańcy.

To już drugi wypadek w ciągu ostatnich dwóch dni. Doszło do niego dziś w nocy na terenie zrujnowanych hal od ul. Bandrowskiego.

Przez dziurę w stropie w górnej kondygnacji spadł mężczyzna. Policja informuje, że był w towarzystwie dwóch innych osób.

Sypiące się ruiny zakładu przetwórstwa od ponad 20 lat są miejscem spotkań młodych ludzi czy bezdomnych. Mieszkańcy nie są zdziwieni, że dochodzi do kolejnych zdarzeń.

– Tam się wszystko wali i sypie. – Zgłaszałem do służb miejskich, że we wrześniu zawaliło się ogrodzenie, uszkodziło przy tym jakiś samochód, a na teren wchodził kto chciał, bo brama była podparta kamieniem. – Ten budynek jest szczególnie niebezpieczny, to już któryś wypadek, w tamtym roku też się coś takiego zdarzyło. – Póki to nie będzie uporządkowane i zagospodarowane, to nadal będą tam mieszkać czy przesiadywać ludzie bezdomni czy młodzież. – W samym środku miasta taki zaniedbany budynek, ruina wręcz – komentują mieszkańcy Tarnowa.

Mieszkańcy alarmują, że kolejny wypadek może zakończyć się znacznie gorzej, jeżeli zabezpieczeniem terenu ruin  Owintaru ktoś wreszcie nie zajmie się na poważnie.

– Apeluję do właścicieli, do służb miejskich, żeby pomogli właścicielom zabezpieczyć te obiekty przed zimą, żeby nie doszło do czyjejś śmierci, bo to jest budynek kilkukondygnacyjny, jest tam niezabezpieczony szyb, są schody bez barierek, nie ma w ogóle okien. Pamiętam jeszcze sytuację sprzed roku, gdzie młodzież chodziła po dachu. – Ściany się tu sypią, a ludzie się kręcą, bo lubią wchodzić do takich budynków. A ten budynek jest jak labirynt, jest po prostu niebezpieczny. Wszędzie dziury, dziury w stropie – tłumaczą tarnowianie.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego informuje, że nie może nic zrobić, bo nic się nie zawaliło i nie doszło do katastrofy budowlanej.

Jak informuje rzecznik magistratu, Daniela Motak,  Straż Miejska na piśmie poprosi właściciela o to, żeby w miarę możliwości podjął działania, zmierzające do zabezpieczenia terenu.

Nie możemy w tej sprawie niczego właścicielowi nakazać, możemy poprosić o zabezpieczenie i to zrobimy. Straż Miejska powiadomi także nadzór budowlany – dodaje Daniela Motak.  Jak przyznaje, zdarza się, że na tym terenie po nastaniu chłodów schronienia szukają bezdomni, dlatego – jak co roku – Straż Miejska będzie monitorować okolicę – wyjaśnia.

Teren Owintaru jest wyzwaniem dla władz miasta już od kilku kadencji.

Dodajmy, że ostatnio wicepremier i minister nauki, Jarosław Gowin,  podczas wizyty w Tarnowie zadeklarował wsparcie rządowe przy zagospodarowaniu tego terenu. Miałoby tam powstać m.in. Centrum Usług Biznesowych.

Najpierw jednak radni muszą uchwalić plan zagospodarowania tego terenu, a miasto wykupić od właścicieli poszczególne działki.

Posłuchaj:
Mieszkańcy i przechodnie
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Tabasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN