Wzajemne oskarżenia w sprawie praw miejskich dla Chełmca – prokuratura zawiadomiona

19.12.2017

Najpierw zawiadomienie do prokuratury na wójta Chełmca i przewodniczącego rady gminy, teraz kontra Bernarda Stawiarskiego i Józefa Zygmunta. Samorządowcy uważają, że zostali pomówieni i są niesłusznie oskarżani o celowe wprowadzenie w błąd państwowych organów w sprawie konsultacji społecznych.

Był to jeden z elementów starań o nadanie praw miejskich gminie Chełmiec. – Autorom donosu na mnie i wójta chodziło głównie o zrobienie zamieszania – uważa Józef Zygmunt, przewodniczący Rady Gminy Chełmiec.

Sprawa bardzo szybko znalazła się w mediach, a na jednym z portali społecznościowych było nawet napisane bez pytajnika, że Zygmunt i Stawiarski popełnili przestępstwo. To świadczy o intencji. Chodziło tu tylko o obrzucenie nas błotem i podważenie wiarygodności – podkreśla.

Wójt Bernard Stawiarski nie chciał komentować sprawy, natomiast Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu informuje: – Wpłynęło do nas zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i jest w rozpoznaniu. Zawiadamiający złożył wniosek o wyłączenie Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu i taki wniosek jest pozytywnie rozpoznany. Nie ma jeszcze decyzji, która jednostka przejmie postępowanie – wyjaśnił Stanisław Gancarz, naczelnik Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

Bernard Stawiarski i Józef Zygmunt złożyli swoje zawiadomienie do prokuratury przeciwko grupie mieszkańców oraz trzem portalom internetowym. Zarzuca się im fałszywe oskarżenia o niewłaściwe przeprowadzenie konsultacji, a mediom nierzetelność.

Odrębne zawiadomienie złożył też w imieniu Komisji Konsultacyjnej w sprawie nadania Chełmcowi praw miejskich, wicewójt gminy Artur Bochenek. Tutaj już padają nazwiska radnych – Rafała Kmaka i Jakuba Ledniowskiego. Jest też informacja o 6 innych członkach rady o nieustalonych nazwiskach, którzy mieli wprowadzić w błąd MSWiA.

Możliwe, że i w tym przypadku Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu zostanie wyłączona z prowadzenia tej sprawy. We wtorek (19.12) usłyszeliśmy, że zawiadomienia samorządowców z Chełmca jeszcze nie dotarły do prokuratora rejonowego. Przed świętami powinniśmy dowiedzieć się, co dalej.

Chełmiec skarży się do prokuratury na media, mieszkańców i radnych – poszło o status miasta

Posłuchaj:
Relacja
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Nowak-Curyło, Damian Kiwior
play
Słowo za słowo (M) - Jarosław Kolendo
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN