W Zabawie uczczono ofiary wypadków drogowych [ZDJĘCIA]

18.11.2018

Msza święta, złożenie wieńców i zniczy pod pomnikiem „Przejście” oraz posadzenie drzewa pamięci. W Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa odbyły się główne uroczystości Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

W miejscu gdzie znajduje się jedyny w Europie Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych spotykali się politycy, samorządowcy, a także specjaliści w zakresie ruchu drogowego oraz osoby, które straciły bliskich w wypadkach drogowych.

Liczba ofiar wypadków drogowych od kilku lat spada. – Mimo to pod względem bezpieczeństwa Polska w Europie wypada źle – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – 2851 śmiertelnych ofiar na polskich drogach w ubiegłym roku, to tak czy inaczej nasz kraj znajduje się na szarym końcu w Unii Europejskiej jeżeli chodzi o liczbę wypadków drogowych. Oczywiście to jest ta liczba która mówi o bezpiecznych drogach na obszarze Unii Europejskiej – dodaje minister.

Od kilku lat w podtarnowskiej miejscowości trwają starania o wybudowanie Centrum Leczenia Traumy. Mimo tego przedstawiciele rodzin ofiar wypadków drogowych od kilku lat spotykają się w Sanktuarium w Zabawie. – Tu podczas rekolekcji możemy rozmawiać o naszym bólu i cierpieniu – mówi Elżbieta Przewoźnik ze Szczecina. – Uzyskałam tu pomoc, której się nie spodziewałam. To co powiedziano, że każdy swoją stratę powinien przeżywać po swojemu. Nie wolno narzucać nic nikomu. Mój psycholog w Szczecinie, kazał odciąć pępowinę, mówił że kto mi powiedział, że mój syn jest moją własnością. Tu w Zabawie dostałam siłę, dostałam poszanowanie, dostałam ciepło. Odzyskałam wiarę że spotkam się z moim dzieckiem a tutaj nie koniec – dodaje.

Ważnym elementem uroczystości było zapalenie symbolicznego światła pod pomnikiem „Przejście” oraz posadzenie drzewa pamięci. Ponadto, w tym roku zorganizowane zostało seminarium naukowe dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drodze, a także koncert „Przejście przez ból – oratorium”.

Na zakończenie Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych kilka tysięcy wiernych przeszło męczeńskim szlakiem bł. Karoliny Kózkówny, podczas Drogi Krzyżowej.

 

 

 

Posłuchaj:
Andrzej Adamczyk
Elżbieta Przewoźnik
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN