Zakazy czy edukacja i dopłaty? Jak poradzić sobie ze smogiem w mieście

15.03.2019

Mimo, że zimę i siarczyste mrozy mamy już praktycznie za sobą, to nadal w naszym regionie dużo mówi się o walce ze smogiem. Ten problem znika na wiosnę i powraca jak bumerang późną jesienią. Pojawiają się również głosy, żeby wzorem Krakowa wprowadzić w Nowym Sączu zakaz palenia węglem i drewnem.

Teoretycznie oczywiście jest to możliwe, jednak takie przepisy mogłyby się nie spodobać mieszkańcom. W Krakowie zakaz palenia węglem i drewnem ma obowiązywać od września 2019. Nowe przepisy podzieliły mieszkańców, dlatego część z nich postanowiła skierować sprawę do sądu. Skarżący uchwałę przekonywali, że zakaz palenia węglem narusza ich prawa konstytucyjne – między innymi prawo własności, równości wobec prawa oraz łamie zasadę proporcjonalności.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Krakowie nie pozostawia złudzeń i nowe przepisy wejdą w życie zgodnie z planem. Jednak władze Nowego Sącza nie chcą podejmować tak radykalnych kroków. Prezydent Ludomir Handzel podkreśla, że trzeba stawiać na edukację mieszkańców i ekologiczny węgiel. – Mamy błękitny węgiel, a czasem ustawiały się po niego nawet kolejki mieszkańców, którzy próbują, jak się nim pali. Trzeba oczywiście stawiać na gaz, na rozwój MPEC-u, bo nie można z dnia na dzień powiedzieć mieszkańcom, że nie mogą palić węglem. 

Miasto rozdało również uczniom i części mieszkańców 50 przenośnych czujników powietrza. O tym, że zakazy niczego nie zmienią przekonany jest też radny Michał Kądziołka. – Przede wszystkim musimy patrzeć na aspekty ekonomiczne i świadomościowe. W pierwszej kolejności powinniśmy starać się edukować mieszkańców, w jaki sposób palić, by nie szkodzić środowisku. Jestem przeciwnikiem zakazów, bo jak to się mówi zakazy są po to, żeby je łamać.  

Z kolei radny Leszek Zegzda uważa, że jednym z najlepszych sposobów na walkę z niską emisją mogą być domowe elektrofiltry powietrza. Takie urządzenia mogłyby być montowane w każdym domu na terenie miasta. – Dochodzą do mnie sygnały, że zaczynają się prace projektowe nad budową domowych elektrofiltrów, czyli takich urządzeń, które będzie się stawiało na kominy. Będą one powodować to, że nawet z kopciuchów będą wyłapywane tak zwane związki niskoemisyjne. 

Były członek Zarządu Województwa Małopolskiego przypomina również, że od dwóch lat na terenie Małopolski obowiązuje uchwała antysmogowa. W ramach tych przepisów mieszkańcy, którzy mają stare, nieekologiczne piece, muszą je wymienić na nowsze modele do 2022 roku.

W Krakowie obowiązują osobne, bardziej rygorystyczne przepisy. Jednak władze miasta podkreślają, że dzięki wymianie pieców, w ciągu roku liczba dni z przekroczonymi normami jakości powietrza zmniejszyła się ze 120 do 80.

Warto też przypomnieć, że Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, w którym zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

Posłuchaj:
Ludomir Handzel
Michał Kądziołka
Leszek Zegzda
Jakub Pędzich
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy