Zakłócają spokój i bezpieczeństwo w lesie

06.10.2017

Sądeckie lasy wciąż są miejscem nielegalnych rajdów quadami czy motocyklami crossowymi. Kierowcy tego typu pojazdów najchętniej wybierają do jazdy strome wzniesienia, leśne ścieżki i tym samym niszczą przyrodę. Niejednokrotnie stwarzają też zagrożenie dla zwierząt, a także dla ludzi.

Prawo zabrania jeżdżenia tego typu pojazdami po lesie, jednak wytropienie i złapanie winowajców przypomina walkę z wiatrakami. – Próbujemy nie dopuszczać do tego procederu, ale jest to bardzo trudne w momencie kiedy pojazdy te są nie oznakowane, a kierowca pojazdu jest ubrany tak, że nie można go zidentyfikować – powiedział nam Tomasz Romanowski, Nadleśniczy z Nadleśnictwa w Nawojowej.

Leśnicy korzystają z kamer i fotopułapek, rzadko jednak udaje się im ustalić dane i wyciągnąć konsekwencje osoby, która łamie przepisy.

Mimo ciągłych apeli leśników, problem nie znika. Jeśli jednak uda się już zatrzymać winnego, to takiej osobie grozi do 500 zł mandatu.

Zgodnie z polskim prawem właściciele tego typu czterokołowych pojazdów nie muszą ich rejestrować. To zapewnia im anonimowość, a często w związku z tym bezkarność.

Posłuchaj:
Tomasz Romanowski
Jolanta Moździerz, fot. freeimages.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN