Zamek w Dębnie opanowali rycerze [ZDJĘCIA]

01.07.2019

Rycerze w zbrojach, kawalerie konne i zbrojne oddziały opanowały Zamek w Dębnie. Po raz 24-ty walczyli „O Złoty warkocz Tarłówny”. Tradycyjny turniej rycerski zgromadził tysiące widzów, którzy byli świadkami pokazu średniowiecznych bitew.

Polacy coraz bardziej chcą poznać swoją historię – mówi Szymon Okrutny z nowosądeckiej grupy rekonstrukcyjnej.

– Zainteresowanie historią wśród ludzi jest coraz większe. Jeszcze kilka lat temu, spotykaliśmy się z bardzo prostymi pytaniami od widzów – ile waży miecz, ile waży zbroja. W tej chwili ludzie zadają bardzo rzeczowe i konkretne pytania i bardziej dopytują o szczegóły stroju i uzbrojenia, ale także o wydarzenia historyczne. Każdy z nas jest miłośnikiem historii, bo inaczej nas by tu nie było.

Laura Pinero – Variente z Niepołomickiego Bractwa Rycerskiego mówi, że jeszcze kilka lat temu kobieta w zbroi wzbudzała zaciekawienie

– Jeszcze kilka lat temu, można było usłyszeć zdziwienie i pytanie – kobieta w zbroi? A teraz jak nas zobaczą to mówią – ach kobieta, mamy już ich trochę, więc nie ma już takiego zaskoczenia jak kiedyś. Przede wszystkim kobieta w zbroi musi być wytrzymała i nie może się bać ewentualnych uderzeń czy też kontuzji.

Piotr Kriger z Nowego Sącza kilka razy triumfował w turnieju na Zamku w Dębnie. Jak mówi, trzeba być dobrze przygotowanym, szczególnie gdy jest taka upalna pogoda.

– Należy pokonać jak największa liczbę oponentów. Tak szerzej mówiąc, oczywiście trzeba ćwiczyć, jak w każdym sporcie walki czy też ogólnie. Składają się na to różnego rodzaju czynności, ćwiczenia na siłowni, bieganie czy też ćwiczenia akcesoryjne. Trzeba również pojąć technikę i siłę uderzenia. Ale trzeba też mieć jakieś zafascynowanie bronią, historią i średniowieczem.

Podczas imprezy nie zabrakło salw armatnich, pokazów jazdy konnej czy też średniowiecznych tańców.

Posłuchaj:
Szymon Okrutny
Laura Pinero – Variente
Piotr Kriger
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk, Jerzy Sieradzki
play
Słowo za Słowo (NS)- Tadeusz Królczyk
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30