Zamek w Nowym Wiśniczu przechodzi na własność Skarbu Państwa

07.02.2019

Tarnowski sąd utrzymał w mocy wyrok bocheńskiego Sądu Rejonowego.

Spór o to do kogo należy zabytkowy zamek toczył się od kilkunastu lat pomiędzy Skarbem Państwa a Zjednoczeniem Rodowym Lubomirskich. – Prawowitym właścicielem zabytku od 1989 roku jest Skarb Państwa – mówi Irena Choma-Piotrowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Oddalono obie apelacje. Utrzymało się w mocy orzeczenie sądu pierwszej instancji. Który to sąd stwierdził, że własność nieruchomości przeszła na własność Skarbu Państwa, z datą 31 grudnia 1989 roku. Bo taki termin zasiedzenia w tej sprawie przyjął Sąd Rejonowy w Bochni – tłumaczy rzecznik.

Przedstawiciele Zjednoczenia Rodowego Lubomirskich zamierzają jeszcze walczyć o odzyskanie wiśnickiego zamku.

Strony mogą domagać się uzasadnienia decyzji oraz złożyć kasację wyroku – dodaje Irena Choma-Piotrowska.

Sprawa jest już zakończona przez drugą instancję. Jest to tak zwana sprawa kasacyjna. Mogą jeszcze strony złożyć wnioski, zarówno o sporządzeniu uzasadnienia do orzeczenia, jak i też pisemną kasację do Sądu Najwyższego. Z tym że jest to już nadzwyczajny środek odwoławczy. Orzeczenie sądu drugiej instancji na chwilę obecną kończy to postępowanie. Utrzymuje w mocy orzeczenie sądu pierwszej instancji.

Zamek od kilku lat jest administrowany przez samorząd Wiśnicza. Zabytek wymaga pilnego remontu, który ze względu na nieuregulowany stan prawny, był do tej pory niemożliwy.

Więcej w Pulsie Regionu.

 

Posłuchaj:
Irena Choma-Piotrowska
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo - Bogusław Kamiński
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN