Zamieszanie z planem budowy spalarni odpadów

01.02.2018

Ministerstwo Środowiska w przesłanym do tarnowskiego magistratu piśmie twierdzi, że jeśli z wojewódzkiego planu wykreślono inwestycję, to nie można jej wybudować. Tarnowski MPEC nadal ma w planach budowę obiektu.

O wszystkim zadecydują mieszkańcy – mówi reporterowi RDN Tomasz Olszówka z grupy społecznej „Powietrze Tarnów”. – Za wcześniej jest jeszcze wyrokować, bo piłka jest po stronie mieszkańców. W toku konsultacji społecznych, będziemy wyrabiali sobie pewną opinię. Natomiast pewne wątpliwości już się pojawiły. Będziemy to artykułować. Jestem przekonany, że z punktu widzenia mieszkańców, ten proces musi być transparentny. Władza lokalna oraz zarząd MPEC musi to szczegółowo konsultować – dodaje społecznik.

Tarnowski MPEC zmienił projekt na spalarnię paliwa alternatywnego. – To nie będzie miejsce, gdzie palone będą odpady komunalne zmieszane – podkreśla prezes miejskiej spółki Krzysztof Rodak. – Odpady będą trafiać na istniejące instalacje przetwarzania odpadów. Dwie takie instalacje działają już w Tarnowie. Będzie na nich realizowany odzysk materiałowy tzw. recykling. A to czego nie da się w ten sposób zagospodarować i nie można składować, te odpady będą trafiały do spalarni – dodaje prezes MPEC.

W poniedziałek w szkole podstawowej nr 14 odbędą się konsultacje społeczne dla mieszkańców dzielnic Krzyż, Klikowa oraz Piaskówka. Natomiast dzień później w Sali Lustrzanej sprawa powstania spalarni będzie konsultowana z mieszkańcami Tarnowa.

Planowana budowa spalarni ma kosztować blisko 140 milionów złotych. Tarnowski MPEC będzie się starał o dofinansowanie unijne inwestycji. Ma ona powstać obok elektrociepłowni przy ulicy Spokojnej.

Posłuchaj:
Tomasz Olszówka
Krzysztof Rodak
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za słowo(NS) - Robert Ślusarek
play
Ryszard Gołąb o III Festiwalu Rockowym
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN