Zaostrza się protest ws. przebiegu wschodniej obwodnicy Tarnowa

28.02.2020

Radni i protestujący domagają się rozmów ws. zmiany trasy.

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej doszło do utarczek słownych mieszkańców Rzędzina i Woli Rzędzińskiej z prezydentem.

– Panie prezydencie, cały problem z tym związany, że my tu jesteśmy i protestujemy, pan sobie sam stworzył i pan go musi rozwiązać. Nie ma innego wyjścia jak zrobienie obwodnicy w innym wariancie. Proszę się nie wymigiwać, nie przerzucać odpowiedzialności na rząd, na GDDKiA, że pan nie ma żadnego wpływu na to, co się dzieje w stutysięcznym mieście. Proszę żebyśmy siedli i zaczęli prace od nowa.

Radni  i protestujący są zgodni co do tego, że budowa wschodniej obwodnicy jest konieczna, ale należy niezwłocznie rozpocząć prace nad korektą trasy, odsuwając ją dalej od miasta, by nie blokować rozwoju miasta i nie wysiedlać 150 osób.

Podkreślają, że obwodnica nie wyprowadza zanieczyszczeń z miasta, blokuje rozwój, bo nie przewiduje zjazdów, a kilkudziesięciometrowa estakada zamknie korytarz powietrzny.

Prezydent Roman Ciepiela próbował przekonać mieszkańców, że półtora tysiąca tarnowian z osiedli w rejonie al. Jana Pawła II – jako głos kilkudziesięciu tysięcy osób – domaga się powstania tej drogi.

Na niewiele to się zdało, Roman Ciepiela zwrócił się do protestujących, by wzięli transparenty i przeszli się z nimi pod bardziej właściwe miejsce – siedzibę wójta Gminy Tarnów. Bo – jak mówił – ten wariant został uzgodniony 6 lat temu przez m.in. wójta Gminy Tarnów Grzegorzem Kozioła, który potem się wycofał.

Jak przekonywał prezydent protestujących, ewentualna zmian wariantu leży już w gestii nie miasta, lecz GDDKiA oraz ministerstwa.

– Bardzo państwa proszę, żeby zmienić adresata. Przyszliście do niewłaściwej sali i do niewłaściwej rady. Pan mnie prosi o coś, czego nie jestem w stanie zrobić. Może pan zwrócić się do innych osób i można to zrobić, można to było zrobić przez wiele lat. Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad publicznie powiedział, że można jeszcze wprowadzić pewne korekty.

Radny Józef Gancarz przekonuje, że jest jeszcze czas na zmianę trasy i ministerstwo ją dopuszcza.

– Mam nadzieje, że prezydent wreszcie pójdzie po rozum do głowy i powoła pełnomocnika, który spowoduje, że będzie dyskusja o nowej trasie. Byłem na spotkaniu z dyr. GDDKiA i powiedział, że nowa decyzja środowiskowa zajmie ok. półtora roku. Jeżeli znajdziemy pomiędzy Tarnowem a Pilznem miejsca bez wyburzeń – a są takie miejsca – i nie będzie odwołań, to procedura będzie trwać półtora roku. Budowa zjazdu z autostrady w Pilźnie albo w Czarnej Tarnowskiej albo kilka kilometrów w innym miejscu, jest taka możliwość na granicy Lisiej Góry i Gminy Tarnów i musimy iść w tym kierunku.

Jak podkreśla radny Dawid Solak, jest wola parlamentarzystów, by pomóc w ministerstwie przekonać, że obwodnica w tym kształcie jest dla miasta niekorzystna i żeby ją przeprojektować.

Inicjatywa powinna wyjść jednak od prezydenta – dodaje.

– Rolą prezydenta nie jest wysyłanie mieszkańców z transparentami do wójta Grzegorza Kozioła i nie mówienie, ze znaleźliśmy się w niewłaściwej sali, tylko powinien tym wszystkim kierować. Ma pan przychylność parlamentarzystów, argumenty w ręce, poparcie Rady Miejskiej, mieszkańców i proszę, żeby pan nie zrzucał z siebie tej odpowiedzialności, tylko by zorganizował wspólne spotkanie, byśmy mogli zmienić przebieg wschodniej obwodnicy na korzystniejszy dla miasta.

Jak już informowaliśmy, obwodnica została wpisana na rządową listę budowy 100 obwodnic, które mają powstać do 2030 roku.

Zabiegali o to mieszkańcy osiedli w rejonie al. Jana Pawła II, którzy pod oknami mają drogę tranzytową i dokuczają im ogromne ilości spalin.

Wschodnia obwodnica Tarnowa trasą po granicy miasta i przez Wolę Rzędzińska pociąga za sobą 35 wyburzeń domów.

Więcej w Pulsie Regionu o 15.30

Posłuchaj:
Bartosz Zaucha
Roman Ciepiela
Józef Gancarz
Dawid Solak
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Bartosz Brzyski
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN