Nie ma gdzie zaparkować przy nowym szpitalu w Tarnowie? [ZDJĘCIA]

06.08.2019

Brakuje miejsc do parkowania w okolicy nowego szpitala w Tarnowie – skarżą się kierowcy, którzy na czas wizyty w lecznicy, chcą gdzieś zostawić swoje auto. Przy szpitalu jest płatny parking, ale – jak alarmują nasi słuchacze – zdarza się, że nie ma się tu gdzie wcisnąć samochodem. W dodatku zostawienie tu auta kilka razy dziennie, a kilkanaście razy w tygodniu, generuje niemałe koszty dla pacjentów. Ich zdaniem bezpłatny kwadrans to za mało, żeby załatwić sprawę i odjechać, tym bardziej, że często właśnie ten czas trzeba poświęcić na szukanie miejsca parkingowego.

– Jest duży problem, nie ma się gdzie zatrzymać. W wakacje powinno być darmowe parkowanie trochę dłużej niż tylko 15 minut. Nawet przy sklepie spożywczym jest dłuższy bezpłatny postój, a przy szpitalu to już w ogóle można by to jakoś rozwiązać. Tym bardziej, że tu naprawdę trzeba szukać miejsca.

Kierowcy narzekają też na system informatyczny, który ich zdaniem często zawodzi. Przy wjeździe na parking trzeba wydrukować bilet, na który nie zawsze reaguje czytnik przy wyjeżdżaniu.

Damian Mika, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie tłumaczy, że awarie rzeczywiście są możliwe, ale jego zdaniem, czasem kierowcy sami są sobie winni.

– System jest tylko systemem. Rzeczywiście zdarzają się sytuacja powodowane przez samych obsługujących. W maszynie są dwie szczeliny, jedna jest na bilon, druga na banknoty. Czasami bilon trafiał do tej szczeliny, gdzie powinny iść banknoty, a banknoty często zwinięte do rozmiaru bilonu, były wciśnięte w te szczeliny.

Zniecierpliwieni kierowcy, którzy nie chcą płacić za postój, zostawiają auta w niedozwolonych miejscach. Mieszkańcy tej części miasta alarmują, że w okolicy szpitala pod względem parkowania notorycznie są łamane przepisy. Ci, którzy nie chcą płacić za zostawienie auta na płatnym parkingu, szukają alternatywnych rozwiązań. – Niestety często kończy się to mandatem – przyznaje Marek Futera ze Straży Miejskiej w Tarnowie.

– Funkcjonariusz, który podjeżdża, zdaje sobie sprawę, że ktoś w przypływie dużych emocji związanych z jakąś chorobą w rodzinie, bezmyślnie zostawił pojazd. Na zwróconą uwagę, przeparkował pojazd. Tutaj nie wyciąga się jakichś specjalnych konsekwencji. Ale są też kierowcy, którzy zamiast uzasadnić to w jakiś sposób, od razu mówią, że płacą podatki i mogą parkować, gdzie chcą, więc w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak nałożyć mandat karny.

W okolicy nowego szpitala jest plac, na którym stoją auta bezpłatnie, ale i to miejsce często jest wypełnione po brzegi. Niezadowoleni kierowcy parkują, gdzie popadnie.

W sporadycznych sytuacjach zdarza się, że kierowcy zostawiają auto na drodze, którą karetki wjeżdżają na SOR. Takich zachowań nie możemy tolerować – dodaje Marek Futera.

– Niestety są osoby, które uważają, że im się należ, nie patrząc na znaki, nie zwracając uwagi na to, że jakaś inna osoba może potrzebować pomocy. Jak wynika z informacji szpitala, nieraz nawet karetki pogotowia na sygnale, które wiozą osobę, której trzeba jak najszybciej udzielić pomocy, mają problem z dojazdem, to w takiej sytuacji nie można przymknąć oko na takie zachowania kierowców, parkujących gdzie popadnie.

Jak wynika z danych Straży Miejskiej, co trzecia osoba, która zaparkowała samochód w miejscu niedozwolonym w okolicy Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie, została ukarana mandatem. Jest to 100 zł i jeden punkt karny.

Rozwiązaniem problemu mogą być dwa nowe parkingi, które powstają po sąsiedzku przy szpitalu. Jeden z nich będzie mieć około 150 miejsc, drugi, przy cmentarzu, ma pomieścić około 30 pojazdów.

Adam Gurgul, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie przekonuje, że te parkingi będą dobrą alternatywą dla tych, którzy parkują w miejscach niedozwolonych.

– Przejeżdżając tamtędy wszyscy mamy obraz zaparkowanych przy drodze samochodów, często narażających się na mandat. Ta inwestycja również w tym obszarze ma pomoc mieszkańcom.

Władze miasta przewidują, że oba parkingi będą bezpłatne. Większy parking ma wpisywać się w koncepcję park & ride. Kierowcy będą mogli skorzystać z nowych miejsc postojowych przy ul. Lwowskiej jesienią przyszłego roku.

 

Posłuchaj:
Pacjenci
Damian Mika
Marek Futera
Adam Gurgul
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN