Zaskakujące oferty firm, które chcą remontować most w Ostrowie

27.08.2020

Do przetargu na rozbiórkę i pierwszy etap prac przy moście zgłosiło się aż siedem firm.

Oferty trzech z nich są znacznie, bo o 4 miliony złotych, niższe niż kosztorysy, dlatego Starostwo Powiatowe skierowało zapytania do firm o powód takiego stanu rzeczy.

Jak informuje wicestarosta tarnowski, Jacek Hudyma, różnice cenowe w 7 złożonych ofertach są duże.

– Rozpiętość jest duża bo od 5 milionów 900 tysięcy do prawie 14- stu. Trwa procedura zapytań do trzech firm, które złożyły najtańsze oferty, o uzasadnienie tak niskich cen. Kosztorys tej inwestycji był wyższy – ponad 10 milionów zł. Trzy najtańsze oferty są od 5 milionów 900 do 6 milionów 300 tysięcy zł. Czekamy na uzasadnienia. Na podstawie tych odpowiedzi wyłonimy wykonawcę.

Firmy do końca tygodnia, 28 sierpnia, mają przesłać uzasadnienia swoich niskich kosztów prac.

Po wybraniu oferenta będzie 2 tygodnie na odwołanie się pozostałych i do połowy września powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą.

– W tym roku zostaną wybudowane nowe podpory pod przeniesienie kanalizacji i światłowodów oraz rozebrana stalowa konstrukcja rynnowa.

Jak wiecie z wiadomości RDN, powiat będzie oficjalnie zwracał się do gminy Wierzchosławice, Tarnowa i Radłowa, by dołożyły się do przebudowy mostu w drugim etapie.

Nieoficjalne rozmowy jednak nie napawają optymizmem.

– Trwały rozmowy, ale nie były zachęcające, bo odpowiedzi niektórych włodarzy tych gmin były dość buńczuczne i nieprzyjemne, bo jeżeli się straszy mieszkańców np. podniesieniem cen za kanalizację, to tylko gra się na emocjach mieszkańców. Nie jest to współpraca właściwa między samorządowcami. Rozmowy miedzy gminami są kontynuowane cały czas.

Z powodu dofinansowania pierwszy etap przebudowy mostu w Ostrowie musi zakończyć się w tym roku.

W przyszłym ma ruszyć budowa, która powinna zakończyć się do września 2021 roku.

Przypomnijmy, most na Dunajcu w Ostrowie został zamknięty w listopadzie 2019 roku, bo ekspertyzy wskazywały, że grozi mu zawalenie nawet pod własnym ciężarem.

Posłuchaj:
Jacek Hudyma
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Kmita
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN