„Zdrowy tryb życia trzeba promować” [ZDJĘCIA]

15.09.2019

Przekonywali o tym specjaliści w czasie Festiwalu Talentów w Odporyszowie. Pomysłodawcą festiwalu jest ks. Andrzej Augustyński. Tematem kolejnego spotkania „Człowiek w żywiole”, które odbyło się w Centrum Sportów Konnych, była woda.

Jej zasoby niebezpiecznie się kurczą – przyznaje jeden ze współorganizatorów wydarzenia, Grzegorz Niedbała, prezes zarządu Rejonowego Przedsiębiorstwa i Kanalizacji w Dąbrowie Tarnowskiej.

– Na świecie jest niedobór wody, a w Polsce w szczególności. Wychodząc z założenia, które jest weryfikowane, że zasoby wody słodkiej statystycznego Polaka, stanowią około 1/3 tego typu zasobów w Europie i 1/5 tego typu zasobów na świecie. To wymusza na nas pewnego rodzaju działania ochronne dla tego zasobu, który jest jednym z najistotniejszych elementów życia.

Do akcji przyłączył się także Powiatowy Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej. Dyrektor Łukasz Węgrzyn podkreśla, że stoiska medyczne w czasie festiwalu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

– Ludzie potrzebują porad od najprostszych rzeczy, poprzez specjalistyczne sprawy, nawet operacyjne. Doradzali im m.in. okulista, kardiolog i ortopeda, a dalsze badania mogą wykonać w dąbrowskim szpitalu.

Niestety ciągle kuleje brak świadomości pacjentów, jak ważne jest, żeby dbać o swoje zdrowie – mówi kardiolog Barbara Krupa.

– Informuję pacjentów na temat diety, na temat aktywności fizycznej, której w naszym życiu jest po prostu za mało. Prawda jest taka, że pracujemy coraz więcej, do tego siedzący tryb życia i brak ruchu ma zły wpływ na nasze zdrowie.

Dlatego też nie można zapominać o profilaktycznych badaniach – dodają pielęgniarki, Alicja Kozłowska i Elżbieta Tobiasz.

– Jest radość, że ludzie jednak chcą się badać. Wiele osób, które do nas przyszły, przyznały, że dawno nie robiły badań profilaktycznych, przez co stresowały się wynikiem.

Takich imprez powinno być jak najwięcej – przyznali mieszkańcy i turyści, którzy wzięli udział w dwudniowym festiwalu.

– Skorzystaliśmy z badania na cukrzycę, na ciśnienie. Poza tym wnuczka bierze udział w zawodach konnych, jesteśmy tu nie pierwszy raz. Powinno być takich imprez więcej. Jesteśmy za bardzo przyklejeni do kanap w naszych domach, musimy się od nich odkleić i brać udział w takich imprezach.

W czasie dwudniowego Festiwalu Talentów w Odporyszowie można było m.in. zbadać poziom cukru we krwi, czy ciśnienie tętnicze. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych i zainteresowanych kosmetologią. Miłośnicy koni mogli oglądać też zawody w skokach przez przeszkody.

W bardziej oficjalnej części dwudniowego festiwalu odbyły się prelekcje ekspertów z dziedziny politologii, promocja książki Droga Żelazna” – syberyjskie wspomnienia Władysława Augustyńskiego autorstwa ks. Andrzeja Augustyńskiego oraz premiera filmu z okazji 88. urodzin Pana Kazimierza Augustyńskiego pt. “Kazimierz Augustyński. Wzrastanie”.

Radio RDN patronowało wydarzeniu.

Posłuchaj:
Grzegorz Niedbała
Łukasz Węgrzyn
Barbara Krupa
Alicja Kozłowska i Elżbieta Tobiasz
Ludzie
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Artur Michałek
play
Słowo za słowo (M) - Jan Sipior
play
Słowo za Słowo (NS)- Dariusz Woźniak
play
Słowo za słowo (M, NS) - Grzegorz Lenartowicz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN