Zmarł jeden z trzech ostatnich żyjących uczestników Pierwszego Transportu

09.04.2018

Zmarł Kazimierz Zając – jeden z trzech ostatnich żyjących uczestników pierwszego transportu do KL Auschwitz z Tarnowa. Miał 95 lat.

Kazimierz Zając urodził się w Jasieniu koło Brzeska. W 1940 roku został aresztowany i trafił do tarnowskiego więzienia. 14 czerwca znalazł się w pierwszym transporcie więźniów politycznych do Auschwitz-Birkenau. Tam otrzymał numer 261. Później był też więźniem KL Buchenwald.

Kazimierz Zając mówiąc o trudnych czasach w obozie podkreślał, że esesmani czuli się tam, jak bogowie. – Zdarzały się przypadki, że – jak komando szło do pracy na zewnątrz obozu – to esesman zrywał więźniowi czapkę z głowy, rzucał ją daleko i kazał mu po tę czapkę iść. Jak on szedł to z tyłu strzelał do niego zabijając. Tłumaczył, że więzień próbował uciekać. Za to dostawał często urlop okolicznościowy, że nie dopuścił do ucieczki więźnia – opowiadał.

Kazimierz Zając był również działaczem w obozowym ruchu oporu. Po wojnie otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Brzeska. Był założycielem brzeskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Zmarł w niedzielę – 8 kwietnia.

Pogrzeb odbędzie się w najbliższy piątek – 13 kwietnia o godzinie 14.00 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

Zobacz także:

Posłuchaj:
Kazimierz Zając
Patrycja Wolnik, fot.
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN