Zmiany w ulgach dla niepełnosprawnych w MPK

13.02.2018

Od początku 2018 roku weszła w życie uchwała Rady Miasta Nowego Sącza w sprawie ulg dla osób niepełnosprawnych podróżujących autobusami MPK. Zmiany dotyczą przede wszystkim osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (II grupa). Dalej bezpłatnie jeżdżą osoby z I grupą inwalidzką, czyli całkowicie niezdolne do samodzielności, w tym osoby niewidome i niedowidzące z opiekunem.

Osoby z II grupą inwalidzką i niezdolnością do pracy lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności po 60 roku życia, mają uprawnienia do tzw. ulgi lokalnej i płacą za bilet 1,60 zł. Pozostali niepełnosprawni płacą za bilet 2,80 zł.

Zapytaliśmy mieszkańców Nowego Sącza czy ich zdaniem osoby niepełnosprawne powinny mieć ulgi? – Jeśli chodzi o niepełnosprawnych, to w ogóle nie podlega dyskusji. Osoby niepełnosprawne zdecydowanie powinny korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Myślę, że Nowy Sącz jest na tyle bogatym miastem, że wstyd jest trochę, żeby niepełnosprawni płacili. Ich opiekunowie te osoby niepełnosprawne powinni jak najbardziej korzystać z komunikacji w naszym mieście bezpłatnie – powiedział nam jeden z mieszkańców miasta.

Innego zdania jest Marcin Kałużny, prezes sądeckiego Stowarzyszenia Sursum Corda. – Ulgi powinny dotyczyć osób niesamodzielnych, z różnych względów: ruchowych, psychicznych. Osób, które nie są w stanie samodzielnie się przemieszczać. I byłoby miło gdyby taka osoba plus opiekun mogli z komunikacji korzystać nieodpłatnie. Bo chyba wszyscy mamy świadomość, na jak żenująco niskim poziomie są świadczenia socjalne dla tych osób – komentuje Kałużny.

Osoby te mocno odczuwają wydatki związane z dojazdem do lekarzy, na rehabilitację do urzędów czy instytucji, gdzie muszą załatwić swoje sprawy. Niepełnosprawni z Nowego Sącza mogą korzystać ze specjalnie przystosowanego do tego celu busa, ale przejazd nim jest płatny.

Posłuchaj:
Mieszkańcy Nowego Sącza
Marcin Kałużny
Katarzyna Tokarczyk
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy