Znaleziska na górze Zamkowej w Nowym Sączu

02.04.2020

Drobne pamiątki z ostatniej wojny, czy moneta z 1610 roku. To pierwsze skarby, które są efekt wstępnych prac archeologicznych prowadzonych na wzgórzu Zamkowym w Nowym Sączu pod kierunkiem Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Teraz na wejście w to miejsce czekają pasjonaci ze stowarzyszeń historycznych. Niestety w obecnej sytuacji nie będzie to na razie możliwe. Dlaczego? 

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne czeka na dalszą możliwość przeszukania terenu razem z lokalnymi archeologami. Prace wykopaliskowe to jeden z warunków przystąpienia do odbudowy i zagospodarowania zamku, który został zniszczona podczas II wojny światowej podczas operacji wysadzenia mostu helleńskiego. Aby rozpocząć odbudowę, po dokładnych pracach archeologicznych trzeba jeszcze opracować dokładną dokumentację.

Niestety w związku z koronawirusem wszelkie prace zostały wstrzymane i nie wiadomo, kiedy najwcześniej na ruinach sądeckiego zamku pojawią się archeolodzy i pasjonaci historii. Pierwsze znaleziska dają jednak nadzieję, że może być ciekawie.

Posłuchaj:
Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Malec-Lech
play
Słowo za Słowo (NS)- Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN