Czy zniknie wreszcie chaos reklamowy?

20.02.2018

Czy samorząd bocheński poradzi sobie z chaosem reklamowym? Skuteczną bronią ma być uchwała radnych, regulująca umieszczanie szyldów czy tablic na budynkach. Ma teraz wejść w życie na poważnie.

Proponowane przepisy mają dotyczyć nie tylko ścisłego centrum, ale terenu całej Bochni. Mieszkańcy zapytani przez reportera RDN uważają, że w mieście jest przesyt reklam i to szpeci zabytkowe kamienice. – Tego jest stanowczo za dużo, to jest zabytek, stare miasto, porządek powinien być. Ktoś chce na tym pieniądze zarobić, ma w tym interes. Tych niepotrzebnych reklam trzeba się jak najszybciej pozbyć. Dramat – nie widać żadnych kamienic, tylko same billboardy – dodają.

Nowa uchwała bardzo szczegółowo określa rodzaje, rozmiary oraz dozwolone miejsca mocowania szyldów – mówi bocheński radny Adam Graboś. – Trzeba to ujednolicić i akuratnie ten program pozwala na to, żeby te systemy reklamowe zostały na terenie Bochni już całkowicie, definitywnie załatwione. Są np. reklamy podświetlane na skrzyżowaniach, które nie powinny być tam umieszczane, bo są bardziej krzykliwe – tłumaczy radny.

Zdaniem radnego PiS Marka Grucy, bocheńska starówka została zasłonięta przez szyldy i reklamy. – Przez te ostatnie dziesięciolecia bardzo ją zniszczyliśmy pod względem estetycznym. Jest jeszcze wolna amerykanka jeśli chodzi o szyldy. Brak było jakiś określonych przepisów regulujących tę kwestię. Widząc taki bałagan reklamowy, trzeba konsekwentniej wprowadzać zapisy i uchwały – twierdzi Marek Gruca.

Według projektu urzędników, miasto ma zostać podzielone na sześć stref. Największe restrykcje przewidziano w śródmieściu, skąd mają zniknąć m.in. reklamy wielkogabarytowe. O tym czy uchwała zostanie podjęta zadecydują radni podczas czwartkowej sesji Rady Miasta.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Adam Graboś
Marek Gruca
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN