Do Tarnowa wrócą bezpłatne zabiegi chirurgiczne planowe, które były na chirurgiach jednego dnia

17.11.2019

ZPS wystartuje w konkursie na refundowane zabiegi chirurgiczne. Były one  realizowane m.in. na chirurgiach jednego dnia w przychodniach. Małopolski NFZ ogłosił konkurs dla Tarnowa.

– Małopolski Oddział NFZ ogłosił konkurs na chirurgię planową w Tarnowie, żeby zwiększyć dostępność do świadczeń. Chirurgia planowa jest to taki zakres zabiegów, które nie są zbytnio skomplikowane. Są to zabiegi prostsze, pacjenci czekają na nie w kolejce i chcieliśmy, żeby ten czas oczekiwania był krótszy. Mamy nadzieję, że od pierwszego grudnia pacjenci będą mieli większy dostęp i tym samym będą krócej czekać – mówi Aleksandra Kwiecień, rzecznik Małopolskiego Oddziału NFZ w Krakowie.

Oznacza to skrócenie kolejek do zabiegów w mieście czy uniknięcie pobytu w szpitalu z przepukliną, artroskopią stawu kolanowego, cieśnią nadgarstka czy tarczycą.

W konkursie zamierza wystartować Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. Placówka przygotowuje ofertę.

Jeżeli wygramy konkurs, refundowane zabiegi będą już od grudnia – informuje Jarosław Kolendo, prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych.

– W tej chwili będzie możliwość, by pacjent mógł zostać na noc, bo to nie będzie już taka typowo chirurgia jednego dnia, tylko chirurgia ogólna – zabiegi planowe. Będziemy mogli ofertę też poszerzać. Mamy zgłoszone 4 łóżka, w tym jedno intensywnego nadzoru, więc jeżeli będzie konieczne, pacjent będzie zostawał nawet kilka dni.

Dodajmy, że zanim Oddział Leczenia Jednego Dnia w ZPS stracił kontraktowanie, wykonywał rocznie ponad 1300 zabiegów. Teraz są tylko komercyjne.

Oferty można składać do 20 listopada.

Posłuchaj:
Aleksandra Kwiecień
Jarosław Kolendo
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za Słowo (NS)- Leszek Zegzda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN