Co zrobić, aby być szczęśliwym, gdzie szukać szczęścia i od czego jest uzależnione?

26.03.2019

To pytania, które często stawiamy sobie, aby poprawić codzienność i relacje z innymi.

Psycholog i psychoterapeuta Grażyna Skarżyńska, która była gościem Pulsu Regionu radzi, aby zmienić nastawienie do życia i do siebie.

– Poszukać takich dobrych rzeczy w sobie, dobrych rzeczy w codziennym dniu. Myślę, że taką najważniejszą rzeczą to skupić się na tu i teraz, a nie na tym co będzie. Antoni de Mello powiedział taką bardzo ładną myśl, że w życiu nie ma takiej chwili, byśmy nie mieli wszystkiego co jest potrzebne, aby czuć się szczęśliwym. Pomyśl o tym przez minutę, jeśli jesteś nieszczęśliwy to dlatego, że cały czas myślisz raczej o tym czego nie masz, zamiast skupić się na tym co masz w tej chwili.

W każdym człowieku jest dobro, dostrzegajmy to – namawia specjalistka. Jej zdaniem od tego zależy jakość relacji z ludźmi.

– Gdy wyzbędziemy się tych uczuć pod tytułem: złość, nienawiść, niechęć i skupimy się na tym, że to jest taka chwila, która teraz jest w tym momencie i ona nie będzie już nigdy więcej, każda z nich jest pierwszą i ostatnią. W tym momencie zobaczymy czy warto ją marnować na różne uczucia gniewu, złości, nienawiści, czy po prostu nie czerpać własnie szczęścia.

Szczęście jest w codziennym życiu, w teraźniejszości i codzienności.

Szukajmy dobrych stron każdej sytuacji – podpowiada psycholog.

Posłuchaj:
Grażyna Skarżyńska
Cała rozmowa
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN