ZUS liczony od dochodu ratunkiem dla drobnych przedsiębiorców? [WIDEO]

21.09.2019

– Podniesienie płacy minimalnej nie pogrąży drobnych przedsiębiorców – zapewniła w programie Słowo za Słowo poseł Urszula Rusecka.

O tej propozycji Prawa i Sprawiedliwości mówi się najwięcej.

Z jednej strony wzbudza entuzjazm wśród najmniej zarabiających, ale pojawiają się także obawy części pracodawców. Politycy opozycji przekonują, że skok najniższego wynagrodzenia z 2250 do 4 tysięcy złotych będzie ciosem, szczególnie dla drobnych przedsiębiorców.

Tymczasem kandydatka Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach, Urszula Rusecka – na antenie RDN- zapowiedziała, że rząd chce pójść w kierunku liczenia ZUS-u proporcjonalnie od dochodu. Jej zdaniem znacznie ułatwi to sytuację tym przedsiębiorcom, którzy mają niższe dochody, którzy rozkręcają biznes i inwestują.

W tej chwili opłata ZUS to 60% średniej krajowej. Podam taki przykład – przedsiębiorcy, którzy mają dochód na poziomie 15 czy 20 tysięcy złotych płacą ZUS w wysokości 1360 zł, i tyle samo płaci ten mały przedsiębiorca, którego dochód wynosi 2 tys. złotych. Po opłaceniu składek praktycznie nic nie zostaje mu na funkcjonowanie.

Zgodnie z deklaracją wyborczą prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, płaca minimalna na koniec przyszłego roku ma wynieść trzy tysiące złotych. A nawet cztery tysiące – za cztery lata.

Propozycjom gospodarczym partii poświęcona będzie dzisiejsza konwencja tematyczna Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach.

W ten weekend odbędą się również cztery konwencje okręgowe – dziś w Wadowicach, natomiast trzy pozostałe w niedzielę: w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie. We wszystkich konwencjach okręgowych będzie uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Celem konwencji okręgowych jest prezentacja programu oraz kandydatów PiS z danego okręgu w wyborach do Sejmu i Senatu.

 

Posłuchaj:
Urszula Rusecka
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Kmita
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN