675 lat ma parafia pw. NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie

12.07.2019

Uroczystym obchodom jubileuszowym w niedzielę, 14 lipca o 11.00 będzie przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz. 

Pierwsze wzmianki o istnieniu Szynwałdu sięgają 1344 roku. Obecny proboszcz parafii ks. Józef Michalski zwraca uwagę, że z Szynwałdu pochodził i tu się urodził jeden z biskupów tarnowskich – Józef Wojtarowicz.

– Był biskupem w czasach rabacji. Za swoją postawę patriotyczną musiał udać się na wygnanie. My jesteśmy z tego dumni i przed kościołem stoi postument św. Józefa, patrona parafii, ale też upamiętniający biskupa Wojtarowicza – mówi RDN ks. Michalski.

Wielkie zasługi dla rozwoju parafii i miejscowości ma ks. prałat Aleksander Siemieński, który na przełomie XIX i XX wieku przez ponad 50 lat był proboszczem – dodaje ks. Józef Michalski.

– Jego dziełem jest przede wszystkim świątynia, która do tej pory stoi w neogotyckim stylu, jego zasługą jest również sprowadzenie sióstr służebniczek, otwarcie ochronki. Ks. Siemieński powołał do życia Ochotniczą Straż Pożarną, również spółdzielni. Powołał do życia Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego dla Dziewcząt, która działała przez 40 lat – powiedział proboszcz parafii w Szynwałdzie.

Uroczystości jubileuszowe 14 lipca będą połączone z odpustem parafialnym w Szynwałdzie.

Ponadto w tym dniu w parafii odbędzie się również piknik muzyczny – Stacja Niebo.

Posłuchaj:
ks. Józef Michalski
Małgorzata Miczek-Zabawa, fot. pw. NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo - Bogusław Kamiński
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN