80. urodziny abpa Józefa Kowalczyka [ZDJĘCIA]

28.08.2018

– Mimo ograniczeń  wieku bardzo wysoko ceńmy  sobie życie i  umiejmy się nim cieszyć mówi 80 – letni arcybiskup Józef Kowalczyk, Prymas Polski senior oraz były Nuncjusz Apostolski w Polsce.  W kościele parafialnym w jego rodzinnych Jadownikach Mokrych została odprawiona uroczysta Msza św. z okazji urodzin.

W intencji Arcybiskupa  w Jadownikach Mokrych modlili się duchowni, rodzina, przyjaciele, samorządowcy, mieszkańcy i osoby niepełnosprawne.

-Wszystkiego dobrego, wszystko co tu mamy zawdzięczamy Arcybiskupowi. Bardzo go lubimy, szanujemy, niech żyje 200 lat – mówią mieszkańcy.

W Mszy św. uczestniczyły osoby niepełnosprawne z Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Jadownikach Mokrych. Abp Kowalczyk był inicjatorem budowy Ośrodka w swojej rodzinnej miejscowości. Placówka  pomaga niepełnosprawnym m.in. organizując turnusy rehabilitacyjne i prowadząc szkoły specjalne.

W rozmowie z radiem RDN arcybiskup Kowalczyk mówi, że ma za co Bogu dziękować.

– Nasi rodzice ciężko pracowali, dlatego uważałem że to, co tu robimy,  to jest jakiś pomnik wdzięczności za ich pracę a jednocześnie otwarcie przestrzeni na młodych i niepełnosprawnych. Ten ośrodek, który tu powstał zmienił  świadomość ludzi w dużym stopniu – dodaje.

 -Wierny sługa Kościoła, a w sposób szczególny sługa jedności – tak o arcybiskupie Józefie Kowalczyku powiedział w homilii kardynał Stanisław Dziwisz.

 -Nikt nie zliczy, ile spotkał osób, z iloma rozmawiał, ile napisał listów, ile sporządził dokumentów, ile podjął zadań, a to wszystko po to, aby umacniać Kościół wewnątrz  i jednocześnie przybliżać Kościół do świata, ale także świat do Kościoła– mówił.

Papież Franciszek duchowo uczestniczył w uroczystościach.  –Przekazuję wyrazy łączności, życząc obfitych darów Ducha Świętego i umocnienia w łasce Bożej. Wraz z Księdzem Arcybiskupem dziękuję Bogu za minione lata, gratulując dokonań, naznaczonych troską o sprawy Kościoła Powszechnego i Kościoła, który jest w Polsce – odczytał  list z Watykanu, Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio.

Kościół w Polsce pragnie włączyć się w Te Deum, dziękując za dar Twojego życia– powiedział Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

-Życzymy Księdzu Arcybiskupowi, aby te wszystkie inicjatywy, które podejmował nadal się rozwijały. Mam nadzieję, że podejmie jeszcze różne pomysły, gdyż widzimy niezwykłą świeżość i młodość ducha- mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż .

-Życzę , żeby Jego wielka życzliwość do ludzi, kompetencja w rozwiązywaniu spraw, wielka miłość do Kościoła dalej nas wzbogacały – podkreślił metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik.

Abp Józef Kowalczyk jest wybitnym i cenionym przez Stolicę Apostolską dyplomatą, był nuncjuszem apostolskim pełniącym ten urząd najdłużej w jednym kraju. Do jego historycznych zasług należy m.in. doprowadzenie do podpisania Konkordatu między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską oraz dokonanie reformy struktur Kościoła w Polsce.

Posłuchaj:
Mieszkańcy i podopieczny ośrodka
Abp Józef Kowalczyk
Kardynał Stanisław Dziwisz
Prymas Polski abp Wojciech Polak
Bp Andrzej Jeż
Abp Stanisław Budzik
Ewa Biedroń
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy