bp Andrzej Jeż: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej to ogromy skarb naszej diecezji [ZDJĘCIA]

10.12.2017

Około stu szafarzy nadzwyczajnych z całej diecezji spotkało się w Gródku nad Dunajcem. To właśnie w tutejszej Arce, uczestniczyli w corocznych rekolekcjach. Spotkanie było nie tylko przygotowaniem do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, ale także rodzajem formacji na kolejne miesiące pracy. Uczestników rekolekcji odwiedził bp Andrzej Jeż.

Z roku na rok przybywa nadzwyczajnych szafarzy. W parafiach diecezji posługują oni zaledwie od 1991 roku. Na początku tylko w kilku miejscowościach, dziś już prawie wszędzie. – Na pewno ta funkcja nie bulwersuje tak jak w momencie gdy ją wprowadzano w Kościele – podkreśla biskup ordynariusz. – Watro z reszta przypomnieć, że to funkcja starożytna. Na początku istnienia Kościoła osoby świeckie zanosiły Najświętszy Sakrament chorym, a więc jest to powrót do początków Kościoła.

W całej diecezji tarnowskiej posługuje około tysiąc nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Andrzej Sekuła niesie Eucharystię wiernym z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce. Po 13 latach takiej pracy,
przekonuje, że dzięki temu jego życie codziennie się przemienia. – Nie raz tak po ludzku towarzyszy nam zmęczenie, ale z drugiej strony też nieopisana radość – podkreśla nadzwyczajny szafarz. – Gdy taka stuletnia babcia dziękuje mi za Pana Jezusa i za moją drogę do niej, wtedy są łzy radości. Dosłownie płaczę ze szczęścia. 

Rekolekcje dla szafarzy prowadził już po raz trzeci ojciec Ryszard Bożek, redemptorysta z Tuchowa. Sam podkreśla, że to dzięki świeckim osobą, komunia dociera do wszystkich potrzebujących. – Szafarz nadzwyczajny nie zastąpi księdza dlatego, że np. tylko ksiądz może spowiadać. Jednak księża w niektórych parafiach mają tak wiele pracy, że mogą odwiedzać chorych raz na miesiąc. Szafarze są u nich z Komunią Św. co tydzień.

Kurs dla kandydatów, którzy chcieliby pełni taką posługę odbywa się w diecezji tarnowskiej co dwa lata. Dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej organizowane są też rekolekcje i dni skupienia.

O rozwoju posługi w diecezji przeczytacie tutaj.

 

Posłuchaj:
bp. Andrzej Jeż
ojciec Ryszard Bożek
Andrzej Sekuła
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN