Bp Leszek Leszkiewicz: – Szczęśliwa rodzina to przedmiot pragnień każdego człowieka

27.09.2020

W niedzielę spotkały się w Szczepanowie osoby uzależnione, ich rodziny, terapeuci, duszpasterze trzeźwości oraz wszyscy, którym bliski jest problem alkoholizmu.

Podczas Mszy św. diecezjanie modlili się o trzeźwość i za osoby, których dotyka problem alkoholizmu.

Jak mówił w homilii bp Leszek Leszkiewicz, gdy odkrywamy, ile jest nieszczęścia w naszych rodzinach, ile jest nieraz płaczu i łez, to jest to poważne oskarżenie pod adresem każdego, kto przyczynia się do tego nieszczęścia.

– Jako ludzie wierzący, jako ci, którzy przyznają się do Jezusa, nie trzeba nam paktować ze złem, nie trzeba próbować usprawiedliwiać, że nie jest jeszcze tak źle. Jeśli ktoś w twojej rodzinie  płacze z tego powodu, że sięgasz po alkohol, to nie można mówić, że powoli będę ograniczał dostęp do alkoholu, tylko alkohol nie jest dla ciebie, jak chcesz dojść do nieba, jak chcesz, żeby Twoja rodzina była szczęśliwa.

Biskup Leszkiewicz zachęcał, by nie lekceważyć grzechów przeciw trzeźwości.

 – Spowiadajmy się z tych grzechów, które są przeciwko trzeźwości, nie lekceważmy ich. Powiedz księdzu o tym, że ciągnie cię do puszki z piwem, że nie wyobrażasz sobie życia bez wódki i poproś go, żeby ci pomógł, żeby cię wysłuchał i żeby dał lekarstwo, a później – odchodząc od konfesjonału – miej takie przekonanie, że na ołtarzu Chrystus przygotowuje dla nas lekarstwo na wszystkie nasze utrapienia, na wszystkie nasze choroby.

Coraz częściej za normę uważa się grzech, za coś, co jest świadectwem w cudzysłowie wolności człowieka – dodaje bp Leszkiewicz.

Ileż młodych ludzi codziennie sięga po alkohol i starsi nie zauważają tego. Na ile jest w nas takie pragnienie, żeby zareagować, żeby rozmawiać z przedstawicielami władzy, politykami?  Czy nie jest w nas za dużo ducha uśpienia, gdzie możemy wzruszyć tylko ramionami? Jako wierzący nigdy nie możemy powiedzieć, że nic nie możemy zrobić, zawsze można pomóc, tylko trzeba chcieć i wiedzieć, jak to zrobić.

Diecezjalną Pielgrzymkę Apostolstwa Trzeźwości do Szczepanowa zorganizowali Wydział Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wraz z Diecezjalnym Apostolatem Trzeźwości i Rycerzami Kolumba.

Posłuchaj:
bp Leszek Leszkiewicz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN